Açıklama

Temmuz 2024’te, Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcılarına gelecek bir güncelleme, ArcGIS Enterprise 11.3’ten önceki sürümlerin portal deneyiminde değişikliklere yol açacaktır.

Esri, bu değişikliklere uyum sağlamak için Haziran ve Temmuz’da bir dizi yama yayınlamıştır. Google Chrome veya Microsoft Edge tarayıcıları ile ArcGIS Enterprise 11.2 veya daha önceki sürümleri kullanan kullanıcılar, kesintisiz bir deneyim için bu yamaları yüklemelidir.

Sebep

Chromium açık kaynak projesi, Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcılarına güç veren bir teknoloji olarak, “mutation events” adlı eski bir web teknolojisini kaldırıyor. Bu değişiklik, ArcGIS Enterprise 11.3’ü etkilemezken, ArcGIS Enterprise 11.2 ve önceki tüm sürümleri etkileyecektir. Windows, Linux ve Kubernetes üzerindeki ArcGIS Enterprise dağıtımları da bu değişiklikten etkilenecektir. ArcGIS Online, esri.com ve global navigasyon çubuğunu içeren diğer web özellikleri ise zaten güncellenmiş olup bu değişiklikten etkilenmeyecektir.

Google Chrome 127 ve Microsoft Edge 127’nin yayınlanmasıyla birlikte bu değişiklik yürürlüğe girecektir. Google Chrome, 23 Temmuz 2024 tarihinden itibaren Chrome 127’ye güncellenmeye başlayacak. Microsoft Edge ise 25 Temmuz 2024 tarihinden itibaren güncellenecektir. Yeni tarayıcı sürümlerinin kullanıma sunulması genellikle düzensiz olduğu için kullanıcılar, tarayıcı sürümlerinin güncellenme zamanına bağlı olarak farklı zamanlarda etkilenebilir. Kullanıcılar, hangi Google Chrome sürümü veya Microsoft Edge sürümünü kullandıklarını öğrenmek için tarayıcı ayarlarına bakmalıdır.

Google Chrome 127 veya Microsoft Edge 127 ile ArcGIS Enterprise veya ArcGIS Enterprise tabanlı web uygulamalarına erişen herkes, ArcGIS Enterprise portalının ve web uygulamalarının bazı bölümlerinin farklı veya eksik görünebileceğini fark edecektir. En önemlisi, üst gezinme çubuğu tamamen çizilemeyecek ve bunun yerine boş bir alan görünecektir (aşağıdaki Şekil 1’e bakınız).

Şekil 1- Google Chrome ve Microsoft Edge 127 güncellemeleri ile etkilenen sürümlerde eksik olacak olan ArcGIS Enterprise global gezinme çubuğu.

Çözüm veya Geçici Çözüm

Google Chrome ve Microsoft Edge 127 güncellemelerindeki değişiklikleri ele almak amacıyla, Esri, ArcGIS Enterprise ürün yaşam döngüsüne göre Genel Kullanılabilirlik veya Genişletilmiş Destek kapsamında olan ArcGIS Enterprise’ın etkilenen tüm sürümleri için yamalar, Windows ve Linux işletim sistemleri için hazırlanmış ve yayınlamıştır. Kubernetes ise kendine özgü bir ürün yaşam döngüsüne sahiptir.

VERSİYON CHROME VE EDGE 127 GÜNCELLEMELERİNİN ETKİSİ YAMA PLANI
  ArcGIS Enterprise 11.3  Etkilenmeyecek

Bu sürüm zaten ilgili düzeltmeleri içermektedir.

 ArcGIS Enterprise 11.2  Etkilenecek Yama 2 Temmuz’da yayınlandı. Yamayı incelemek ve indirmek için tıklayın.
 ArcGIS Enterprise 11.1  Etkilenecek Yama 25 Haziran’da yayınlandı. Yamayı incelemek ve indirmek için tıklayın.
 ArcGIS Enterprise 11.0  Etkilenecek

11.0 versiyonu Şubat 2024’te Son Dönem Desteğe girdiği için Esri, 11.3’e yükseltmeyi önermektedir.

 ArcGIS Enterprise 10.9.1  Etkilenecek Yama 25 Haziran’da yayınlandı. Yamayı incelemek ve indirmek için tıklayın.
 ArcGIS Enterprise 10.9  Etkilenecek

10.9 versiyonu Haziran 2024’de emekli edildiği için Esri, 11.3’e yükseltmeyi önermektedir.

 ArcGIS Enterprise 10.8.1  Etkilenecek Yama 2 Temmuz’da yayınlandı. Yamayı incelemek ve indirmek için tıklayın.
 ArcGIS Enterprise 10.8 ve daha eski  Etkilenecek

10.8.1’den önceki tüm sürümlerin Son Dönem Destek fazında veya emekli olduğu için Esri, 11.3’e yükseltmeyi önermektedir.

ArcGIS Enterprise 11.2, 11.1, 10.9.1 veya 10.8.1 sürümlerinden birini kullanıyorsanız, bu sürümler için yayınlanan yamayı en kısa sürede uygulamanız önemlidir.

Eğer yamaya uygun bir ArcGIS Enterprise sürümüne yükseltme yapılması gerekiyorsa veya Google Chrome 127 ya da Microsoft Edge 127 sürümleri yayınlanmadan önce yamayı uygulama fırsatınız bulunmuyorsa, bu büyük değişikliğin uygulanmasını daha sonraki bir Chrome ve Edge sürümüne ertelemek için bir kurumsal politika ayarı bulunmaktadır.

Google Chrome ve Microsoft Edge, tarayıcıların davranışlarını etkileyen kurumsal politika ayarlarını destekler. Her iki tarayıcı da, bu değişikliğin etkili tarihini ertelemek için kullanılabilecek MutationEventsEnabled adlı yeni bir politika ayarı sunmaktadır. Bu ayar etkinleştirildiğinde, değişiklik Google Chrome 135 ve Microsoft Edge 135 sürümlerine kadar yürürlüğe girmeyecektir. Bu, gerekli yamayı yüklemek veya ArcGIS Enterprise’ın yeni bir sürümüne geçmek için yaklaşık dokuz ay daha süre tanır.

Faydalı Bağlantılar

Geri Bildirim