ArcGIS Pro’yu ve isteğe bağlı bileşenlerini indirdikten ve sistem gereksinimlerini karşıladığınızı kontrol ettikten sonra kurulum için hazırsınız demektir.
 
ArcGIS Pro’nun makine başına kurulumunu(tüm kullanıcılar) ki bu varsayılan olarak gelmektedir veya kullanıcı başına kurulumunu yapabilirsiniz. Makine başına kurulum, makinede bulunan herhangi bir işletim sistemi kullanıcısının ArcGIS Pro’yu kurulu olduğu bilgisayarda çalıştırmasına izin verir. Kullanıcı başına yükleme, yalnızca onu yükleyen kullanıcının uygulamayı çalıştırmasına izin verir.
 
Makine başına kurulum için varsayılan kurulum konumu şudur: <Sistem Sürücüsü>Program FilesArcGISPro. Kullanıcı başına kurulum için varsayılan kurulum konumu şudur: <Sistem Sürücüsü>Kullanıcılar<kullanıcı adı>AppDataLocalProgramsArcGISPro.
 
Desteklenen Windows Server işletim sistemlerinde kullanıcı başına yükleme yapmak için, HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindowsInstaller kayıt defteri anahtarı, 0 değerindeki REG_DWORD DisableMSI veri türünü içermelidir. Daha fazla bilgi için MSI’ı Devre Dışı Bırakma konulu Microsoft makalesine bakın.
Kullanımdan kaldırılmış bir ArcGIS Pro sürümünden güncel sürüme direkt güncellemek desteklenmemektedir. Kullanımdan kaldırılmış bir sürümü yükseltmek için, güncel ArcGIS Pro kurulumunu çalıştırmadan önce yazılımı kaldırmanız gerekir. ArcGIS Pro’nun kullanımdan kaldırılan sürümleri, Ürün Yaşam Döngüsü tablosunda listelenmiştir.

ArcGIS Pro ve isteğe bağlı bileşenlerini kurma

İsteğe bağlı bileşenleri kurmadan önce ArcGIS Pro’yu kurmalısınız. ArcGIS Pro’yu kurmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. ArcGIS Pro kurulum dosyasını indirmiş olduğunuz dosya konumuna gidin. Çalıştırılabilir (.exe) dosyaya çift tıklayarak kurulum işlemini başlatın.
 2. Kurulum dosyalarının çıkarılacağı hedef klasör dosya yolunu kabul edin veya farklı bir klasöre çıkartmak için Gözat‘a tıklayın.
  Varsayılan hedef klasör <Sistem Sürücüsü>Kullanıcılar<Kullanıcı Adı>BelgelerArcGIS Pro <Sürüm> şeklindedir.
 3. İleri‘yi tıklayın.
  Dosyalar başarıyla çıkarıldığında bir bilgilendirme mesajı gösterilir. Launch the setup program onay kutusu Varsayılan olarak işaretlidir.

 

Yazılımı daha sonra yüklemek için Launch the setup program onay kutusunun işaretini kaldırabilirsiniz. Kuruluma hazır olduğunuzda hedef klasöre gidin ve ArcGISPro.msi dosyasına çift tıklayın.

      4. Close‘a tıklayın.
      5. ArcGIS Pro Setup açılış ekranında Next‘e tıklayın.
      6. Welcome to the ArcGIS Pro setup program‘ın altında, bilgileri okuyun ve önerilen eylemleri gerçekleştirin. Next‘e tıklayın.
      7. Sözleşmeyi inceleyen ve aşağıdaki seçeneklerden birini belirleyin:
 1. Şartları kabul ediyorsanız, accept the agreement seçeneğine ve Next seçeneğine tıklayın.
 2. Şartları kabul etmiyorsanız Cancel seçeneğine tıklayarak kurulumu kapatın.
      8. Aşağıdaki kurulum seçeneklerinden birini belirleyin:
 1. Tüm makineye kurulum yapmak için Anyone who uses this computer (Varsayılan) seçeneğine tıklayın.
 2. Kullanıcı başına kurulum yapmak için Only for me seçeneğine tıklayın.

Tüm makineye kurulum yapmak için yönetici izinlerinizin olması gerekmektedir.

      9. Next‘e tıklayın.
      10. <Sistem Sürücüsü>Program FilesArcGISPro varsayılan konumunu kabul edin veya farklı bir kurulum dosya yolu belirtmek için Change‘e tıklayın.
            Varsayılan olmayan bir konum seçerseniz, dosya yolunun bir klasör içermesi ve bir disk sürücüsünün kök yolu olmaması önerilir. Düzenlenen dosya yolu ArcGISPro dosya yolunu varsayılan olarak içermez.
      11. Next’e tıklayın.
            Ready to Install the Program‘ın altında Esri Kullanıcı Deneyimini İyileştirme programına katılma seçeneği varsayılan olarak işaretlidir. Bu programa katılmak istemiyorsanız kutunun işaretini kaldırın. (ArcGIS Pro kurulumundan sonra da bu ayarı değiştirebilirsiniz.)
      12. Install‘a tıklayın.
            Kurulum tamamlandıktan sonra, Run ArcGIS Pro now seçeneği varsayılan olarak seçili gelmektedir. Eğer programı hemen çalıştırmak istemiyorsanız bu seçeneğin işaretini kaldırın.
      13. Finish‘e tıklayın.
 
Çevrimdışı yardım gibi isteğe bağlı diğer bileşenleri yüklemek için de aynı işlem adımlarını uygulayın.
 
ArcGIS Pro’yu kullanabilmek için bir yetkilendirme lisansına ihtiyacınız vardır. Varsayılan olarak ArcGIS Pro Named User lisans kullanarak çalışmak üzere açılır. Ancak kuruluşunuz farklı bir lisans türü kullanıyorsa, ArcGIS Pro’yu Concurrent Use veya Single Use lisans ile çalıştırmak için yapılandırabilirsiniz. 
Lisanslama ile ilgili detaylı bilgileri ArcGIS Pro Kurulum ve Lisanslama dokümanımızın Lisanslama bölümünü inceleyerek edinebilirsiniz.

ArcGIS Pro’yu Kaldırma

ArcGIS Pro’yu Denetim Masası veya Windows Ayarları‘nı kullanarak kaldırabilirsiniz.
 
Başlat menüsünden veya arama kutusundan Kontrol Paneli‘ne erişin. Program ve Özellikler listesinden ArcGIS Pro’yu seçin ve Kaldır‘a tıklayın. Windows Kurulum Sihirbazı‘ının mesajında Evet‘i seçin.
 
Alternatif olarak, Başlat menüsünden Windows Ayarları‘na gidin. Uygulamalar & Özellikler‘i açın, uygulamalar listesinde ArcGIS Pro’yu seçin ve Kaldır‘a tıklayın. Windows Kurulum Sihirbazı‘ının mesajında Evet‘i seçin.

Faydalı Bağlantılar

 1. ArcGIS Pro için Sık Sorulan Sorular
 2. ArcGIS Pro Sistem Gereksinimleri
 3. ArcGIS Pro’yu indirme
 4. ArcGIS Pro’nun Komut Satırı Kullanılarak Sessiz Kurulumu 
 5. Yerelleştirilmiş ArcGIS Pro kurulumu
 6. ArcGIS Pro’yu Güncelleme
 
Geri Bildirim