Tanım

ArcGIS Enterprise bileşen veya bileşenlerinin (Portal for ArcGIS, ArcGIS Server, ArcGIS Data Store) yüklü olduğu Windows işletim sistemi üzerinde çalışan bir makinenin CPU kullanımı %99’a kadar yükselebilir. Bu kullanım seviyesi belirli aralıklarla veya sürekli olabilir. İşlemci kullanımının sürekli olarak yüksek seviyelerde kalması, ArcGIS Enterprise ortamınızda çeşitli performans sorunları yaşamanıza neden olur.

Sebep

Makinede yüklü olan ArcGIS Enterprise bileşeniniz, pkill.exe isimli uygulama dosyasını düzgün bir şekilde çalıştıramıyor olabilir. Bu dosya (pkill.exe); Portal for ArcGIS, ArcGIS Server, ArcGIS Datastore bileşenlerinin içindeki dahili süreçlerin zamanında ve sağlıklı bir şekilde sonlandırılmasından sorumludur. Başka bir deyişle; makinede yüklü olan ArcGIS Enterprise bileşeniniz çalıştığı sürece, işletim sistemi içerisinde çeşitli işlemler (processes) başlatmakta ve bu işlemler görevini tamamladıktan sonra, sağlıklı bir şekilde sonlandırılması gerekmektedir.
 
Makinenizde sürekli olarak yüksek seviyede CPU kullanımı gözlemliyorsanız, pkill.exe isimli dosyanın düzgün çalışmasını engelleyen bir faktör olabilir.
 1. Sistemde yüklü olan antivirus yazılımı, pkill.exe dosyasını kötü niyetli bir uygulama olarak algılamış ve çalışmasını engelliyor olabilir.
 2. ArcGIS Enterprise bileşeninize ait Windows servisini çalıştıran Windows kullanıcı hesabının yetkileri eksik veya makinede yüklü olan ArcGIS Enterprise bileşenine ait dizinler üzerinde tam kontrol yetkisi olmayabilir.

Çözüm

Antivirus yazılımınıza istisnalar ekleyebilirsiniz.

Makinede yüklü olan antivirus yazılımının pkill.exe dosyasını engellediğini tespit ederseniz, antivirus yazılımınızın ayarları içerisinden gerekli ayarlamaları yaparak, ArcGIS Enterprise dizinleri için istisna oluşturabilirsiniz. Bu tip işlemleri gerçekleştirmek için kuruluşunuzun IT biriminden destek alabilirsiniz. Hangi dizinlerin istisna listesine ekleneceği konusunda detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.
 1. https://trust.arcgis.com/en/customer-documents/ArcGIS_Enterprise_AV_Guidance.pdf

ArcGIS Enterprise hizmetini çalıştıran Windows hesabına tam yetki verebilirsiniz.

ArcGIS Enterprise bileşen servisini çalıştıran Windows hesabı için; makinenizde yüklü olan ArcGIS Enterprise bileşenine göre, aşağıda listelenmiş olan dizinlere tam erişim yetkisi verebilirsiniz.
 
 1. ArcGIS Server:
  1. C:arcgisserver
  2. C:Program FilesArcGISServer
  3. C:Python27
 2. Portal for ArcGIS:
  1. C:arcgisportal
  2. C:Program FilesArcGISPortal
 3. ArcGIS Data Store:
  1. C:arcgisdatastore
  2. C:Program FilesArcGISDataStore

 

Not: ArcGIS Enterprise kurulumu esnasında varsayılandan farklı bir dizin ayarladıysanız, yukarıdaki listede belirtilen yolları kendi sisteminize göre ayarlamanız gerekmektedir.

Dizin yetkileri ayarlama konusunda detaylı bilgi için Error: The ArcGIS Server is not able to connect to the specified directory makalesini inceleyebilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar

 1. https://support.esri.com/en/technical-article/000023171
 2. Hata: ArcGIS Server belirtilen dizine bağlanamıyor
 3.  
 4. FAQ: Which ArcGIS Enterprise directories should be excluded for security or antivirus software?
 5. Error: The ArcGIS Server is not able to connect to the specified directory
 6. ArcGIS Enterprise: Security best practices
 7. Esri Technical Paper: Considerations for configuring antivirus software for ArcGIS Enterprise hosts
 
Geri Bildirim