Açıklama

ArcGIS Pro’yu, 3.0 versiyonuna yükseltme işleminden sonra, bazı kullanıcılar Microsoft Excel dosyalarıyla ilgili sorunlar yaşayabilir. ArcGIS Pro 3.0’da aşağıdaki davranışlardan bazıları görülebilir:
 1. Microsoft Excel dosyaları içeren eski sürümde oluşturulan ArcGIS Pro projelerinin, ArcGIS Pro 3.0’da açılmaması.
 2. Excel to Table ve Table to Excel gibi ArcGIS Pro araçlarının düzgün çalışmaması
 3. ArcGIS Pro 3.0’a eklenmeye çalışılan Excel dosyalarının yüklenmemesi. Bazıları aşağıdaki hata mesajı ile de karşılaşabilir:
  “Required Microsoft Driver is not installed.”

Sebep

Bu davranışlar, 64-bit Microsoft Access Database Engine sürücüsünün eksik olması nedeniyle olur. ArcGIS Pro 3.0, Microsoft .NET 6 Desktop Runtime – Windows x64 Installer ile birlikte Excel için Microsoft Acccess Database Engine 2016 Redistributable 64-bit sürücüsüne de ihtiyaç duyar.

Çözüm veya Geçici Çözüm

Kullanıcıların, ArcGIS Pro 3.0 için aşağıdaki belirtilen standartlara göre makineleri için uygun olan sürücüyü yüklemeleri gerekir.
 1. ArcGIS Pro 3.0’ı kurmak için, makinede Microsoft .NET 6 Desktop Runtime – Windows x64 Installer yüklü ve kurulu olmalıdır. Microsoft Excel için Microsoft Access Database Engine 2016 Redistributable 64-bit sürücüsü, bu .NET yükleyicisi ile ek gereksinimler olmadan çalışır.
 2. Excel için Microsoft Access Database Engine 2016 Redistributable 32-bit sürücüsü yüklüyse, 64 bit .NET 6 yükleyicisiyle birlikte .NET 6 Desktop Runtime – Windows x86 yüklenmelidir. Bu, ArcGIS Pro 3.0’ın Excel dosyalarına erişebilmesini sağlar.
 3. Kullanıcılar aynı makinede ArcGIS Pro 3.0 ve ArcMap 10.x istemcileriyle çalışıyorlarsa, 64 bit ve 32 bit Microsoft Windows .NET 6 Desktop Runtime yükleyicileri ile beraber 64 bit ve 32 bit Microsoft Acccess Database Engine 2016 Redistributable sürücüleri gerekir.
Uygun yükleyiciler ve sürücüler makineye yüklendikten sonra makineyi yeniden başlatın ve ArcGIS Pro 3.0’ı açın. Artık, Excel dosyaları içeren eski projelerinizi açabilir ve ArcGIS Pro 3.0’da Excel dosyalarıyla çalışabilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar

 1. https://support.esri.com/en/technical-article/000027949
 2. ArcGIS Pro: ArcGIS Pro 3.0 system requirements
 3. ArcGIS Pro: Install the drivers to work with Microsoft Excel files
 4. ArcGIS Blog: Guide to connecting to Excel files in ArcGIS Pro
 5. Problem: ArcGIS Pro freezes when working with Excel files
 6. Problem: ArcGIS Pro 3.0 is having issues opening existing projects
 
 
Geri Bildirim