Tanım

Bazı Windows sistemlerinde, Portal for ArcGIS bileşeni için yayınlanmış olan güvenlik güncellemeleri veya yamalar yüklenirken, “Installer is no longer responding” şeklinde bir uyarı verebilir.
 

Sebep

Portal for ArcGIS yazılımı çok sayıda dosya içermektedir. Yayınlanmış olan bir yamanın kurulumu esnasında, Windows Installer teknolojisi yüklenen tüm dosyalarının listesini tutar. Yükleme işlemi esnasında, bu dosyaların listesinin oluşturulması ve işlenmesi Windows Installer’ın beklediğinden uzun sürebilmektedir. Bu durumda Windows, kurulum işleminin yanıt vermediğini düşünerek “Installer is no longer responding” şeklinde bir uyarı ekrana getirmektedir.
 
 

Çözüm

Bu sorunun çözümü için aşağıda iki farklı yöntem açıklanmaktadır.
 

Birinci Yöntem

Yükleme işlemi esnasında bu uyarı ile karşılaşırsanız, Retry/Yeniden Dene butonuna basmanız yeterli olacak, kurulum işlemi kaldığı yerden devam edecektir. Sunucunuzun hızına bağlı olarak bu uyarı mesajı birden fazla kez ekrana gelebilir. Her seferinde Retry/Yeniden Dene diyerek devam edebilirsiniz. Yükleme işlemi en sonunda tamamlanacaktır.
 

İkinci Yöntem

Eğer yükleme işlemine henüz başlamadıysanız; komut satırı kullanarak, etkileşimsiz (silent) kurulum seçeneği ile de yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlem adımlarını takip etmeniz yeterlidir.
  1. Öncelikle, Başlat > Command Prompt yolunu izleyin ve ardından komut satırını Yönetici Olarak Çalıştırın (Run As Administrator)
  2. Komut satırını kullanarak, kurulum dosyasının bilgisayarınızda bulunduğu dizine geçiniz.

 

Örnek: cd C:Downloads

  1. Kurulum dosyasının ismini dosya uzantısı ile birlikte yazdıktan sonra /qn seçeneğini ekleyerek ENTER tuşuna basınız.

Örnek: ArcGIS-109-S-ALPI-Patch.msp /qn

 
Yukarıdaki iki yönteme ek olarak; yükleme işlemini yavaşlatabilecek bazı faktörleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin, sunucunuz üzerindeki antivirus yazılımı gibi dosya işlemlerini yavaşlatan bir yazılım çalışıyor ise, geçici bir süre devre dışı bırakabilirsiniz.
 
 

Faydalı Bağlantılar

https://support.esri.com/en/technical-article/000026175
https://support.esri.com/en/technical-article/000023214
 
Geri Bildirim