ArcMap Tabanlı Çalışma Ortamının ArcGIS Enterprise’dan Kaldırılması

ArcGIS Enterprise 11.0 sürümü 2022 yılının üçüncü çeyreğinde çıkacaktır. Bu sürüm içerisinde kurum olarak hazırlanmanızı gerektirecek çeşitli değişimler bulunacaktır. Bu değişimlerden bazıları için normalden daha fazla hazırlık yapmanız gerekebilir. Bu hazırlıkları sizin için kolaylaştırmak adına bu yazı dizisini hazırladık. Bu yazı dizisinde, ArcGIS Enterprise 11.0 ile gelecek değişimlerden ve bu sürüme yükseltme yapmadan önce ne gibi hazırlıklar yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Yazı dizisinin ilk makalesi olan bu yazımızda, ArcGIS Enterprise 11.0 ile gelen en büyük değişikliklerden biri olan ArcMap tabanlı çalışma ortamının kaldırılmasından, bu değişikliğin sebeplerinden ve nasıl çözüm getirebileceğinizden bahsedeceğiz. İkinci makalemizde, ArcMap çalışma ortamındaki servislerinizin ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınmasına faydalı olabilecek bazı araç ve işlemleri data detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Son olarak üçüncü yazımızda ise, ArcMap tabanlı çalışma ortamının kaldırılması dışında sizi etkileyebilecek diğer değişimlerden, bu değişimlere nasıl adapte olabileceğinizden ve yapabileceğiniz hazırlıklardan bahsedeceğiz. Bu yazı dizisini ArcGIS Enteprise 11.0 sürümüne hazırlık yapabilmeniz için son derece faydalı bulmanızı umuyoruz!
 
Yıllardır güvenle kullanılan ArcMap üzerinden yayınlanan ve kullanılan servisler altyapısal olarak ciddi bir değişiklik geçirecektir. Daha spesifik olmak gerekirse, ArcGIS 2021 sürümlerinin bir parçası olan ArcGIS Enterprise 10.9.x, ArcMap üzerinden yayınlayan servisleri destekleyen son versiyon olacaktır. Eğer ArcGIS Enterprise yöneticisi iseniz, bu değişikliğin sizi ve kuruluşunuzu nasıl etkileyeceğini öğrenmek istiyorsanız okumaya devam etmelisiniz.
 
ArcGIS Enterprise’ın ArcGIS Server bileşeni iki adet çalışma ortamı (runtime) desteklemektedir. Bunlardan birincisi ArcMap üzerinden yayınlanan servisler ve ikincisi de ArcGIS Pro üzerinden yayınlanan servisler içindir. Bu iki çalışma ortamı arka planda yıllardır varlığını sürdürmektedirler. Öyle ki,  bunların varlığandan bile haberdar olmayabilirsiniz ve bu da son derece normal bir durumdur. Bunu şu anda konuşmak istememizin sebebi ise ArcMap tabanlı çalışma ortamının 2022 yılından itibaren yayınlanacak versiyonlardan çıkarılacak olmasıdır.
 
Bu durum da ArcGIS Enterprise’ın 2022 yılından itibaren yayınlanacak versiyonlarında ArcMap, ArcMap tabanlı ArcPy ve ArcGIS Server sunucuları (federe veya federe olmayan) üzerinden harita servisleri yayınlamanın mümkün olmadığı anlamına gelmektedir. Ayrıca, ArcGIS Enterprise 10.9.1 sonrasında gelecek versiyonlara yükseltme yapıldığı sırada mevcut bulunan ArcMap tabanlı çalışma ortamından yayınlanan bazı servisler gerekli önemler alınmadığı takdirde çalışmayacaktır. Ancak, bazı servislerin ArcGIS Server’ın 10.9.1 sonrasından gelecek versiyonlarında çalışabilmeleri için ArcGIS Pro üzerinden tekrardan yayınlanmaları veya taşınmaları gerektiğinin notunu almanızı tavsiye ederiz.

Neden Esri ArcMap tabanlı çalışma ortamını ArcGIS Enterprise içerisinden çıkarıyor?

Geçen yıl yayınlanan ArcGIS Desktop devam eden desteği dokümanı ile beraber, ArcMap tabanlı çalışma ortamı bileşenlerinin de ArcGIS Enterprise içerisinden çıkarmanın zamanı gelmiştir. Birçok ArcGIS Enteprise kullanıcısı, iş akışlarını ArcGIS Pro’ya taşımaktadır. Şimdi ise Esri’nin, odağını sadece ArcGIS Enterprise içindeki ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına yöneltmesinin tam zamanıdır ve bu siz değerli kullanıcılarımıza daha iyi hizmet vermemizi sağlayacaktır!

Bu değişiklik beni etkileyecek mi?

ArcMap tabanlı çalışma ortamından faydalanan ArcGIS Server içerisinde servisleriniz varsa, ArcMap tabanlı çalışma ortamının ArcGIS Enterprise içerisinden çıkartılacak olması sizi etkileyecektir. Buna, ArcMap üzerinden servis yayınlama ve/veya ArcMap üzerinden yayınlanan servisleri kullanan iş akışları da dahildir. Bütün servis yayınlama işlemlerini ArcGIS Pro üzerine taşımış olsanız bile, hala ArcMap üzerinden yayınlanmış bazı eski servislerinizin olabileceğinin farkında olmanız son derece önemlidir. Bu servisler ayıklanmalı ve ArcGIS Pro çalışma ortamına taşınabileceğinden emin olunmalıdır.

Servislerimi ne zaman ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşımalıyım?

Servislerinizi ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına hemen taşımaya başlayabilirsiniz. ArcGIS 2021 yılı içerisinde çıkan Enterprise 10.9.x içerisindeki UpdateArcMapServices aracı bu taşıma işlemleri size bu taşıma işlemleri sırasında yardımcı olacaktır. Bu araç sayesinde Arcmap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına uyumlu servisleri hızlı ve kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz. Ayrıca ArcGIS Server Manager içerisindeki Edit Runtime ile bu taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Server object extension (SOE), server object interceptor (SOI) içeren servisler ve geoprocessing gibi UpdateArcMapServices ve Edit Runtime ile taşınmaya uyumlu olmayan servislerin manuel olarak taşınması gerekmektedir. Gelecek versiyonlardaki taşıma işlemlerine ait iş akışı örnekleri için  ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne hazırlık adlı diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.
 
ArcGIS Enteprise 10.9.x, ArcGIS Pro ve ArcMap tabanlı servislerin beraber çalıştığı son versiyon olacağı gibi, taşıma işlemlerine ait araç ve iş akışlarını da içerecek tek versiyon olacaktır. ArcGIS Enterprise’ın 2022 versiyonları sadece ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamını içerecektir. Eğer ArcMap ile ArcGIS Server üzerinden yayınlanmış servisleriniz varsa, ArcGIS 2022 versiyonlarına güncelleme yapmadan önce bu servislerin taşınması veya yeniden yayınlanması gerekmektedir.

Esri ne öneriyor?

ArcGIS 2021 sürümlerinin bir parçası olan ArcGIS Enteprise 10.9.x versiyonları ArcMap ve ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamlarını beraber içeren son versiyon olacağından dolayı bu versiyonlara  güncelleme yapmayı değerlendirebilirsiniz. ArcMap ve ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamını içermesinin yanında ArcGIS 2021 sürümleri taşıma araçlarını da içerisinde bulunduracaktır. UpdateArcMapServices aracı ve Edit Runtime seçeneği, ArcGIS 2022 ve sonraki sürümlerine yükseltme yapmadan önce bütün servislerinizin ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşındığından emin olmanızı sağlayacaktır.
Bu taşınma araçlarını nasıl kullacağınıza dair bilgiyi yazı dizisindeki ikinci makalemizi okuyabilirsiniz → ArcGIS Enterprise 10.9 içerisindeki servislerin ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınması
ArcGIS Server servislerimi ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamını kullanacak şekilde taşıyamıyorsam?
Eğer herhangi bir şekilde ArcGIS Server içerisindeki servislerinizi ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına geçiremeyecekseniz, ArcGIS Enteprise’ı 10.9.1 veya öncesi bir versiyonda tutmalısınız.
ArcGIS Enterprise 10.9.1 uzun dönem ürün yaşam döngüsünütakip edeceğinden dolayı Aralık 2027 tarihine kadar destek sağlanacaktır.
 
 
Eğer böyle bir durumdaysanız, eski (10.5 ve sonrası) ArcGIS Server kurulumlarınızı en güncel ArcGIS Enteprise kurulumu ile kullanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.  Örneğin, ArcGIS Server 10.9.1 ile yeni ArcGIS Enterprise kurulumlarını federe edebilirsiniz. Bu sayede,  bazı servislerinizi eski ArcGIS Server versiyonlarında tutabilir ve yeni ArcGIS Enterprise temel kurulumuna güncelleme yapabilirsiniz.
Bu değişimi sizin için en sorunsuz şekilde yapabilmeyi umuyoruz.  Daha önceden de söylediğimiz gibi, bu bilgiyi farkındalık yaratmak adına sizlerle paylaşıyoruz. Bu konuda hakkındaki daha fazla bilgiye ulaşmak için bu yazı dizisini takip edebilirsiniz!
 
Geri Bildirim