ArcGIS Enterprise 10.9 İçerisindeki Servislerin ArcGIS Pro Tabanlı Çalışma Ortamına Taşınması

ArcGIS Enterprise 10.9.x sürümüyle birlikte yalnızca yeni özellikler ve yeteneklerin gelmesinin yanında, aynı zamanda ArcGIS 2021 sürümlerinin bir parçası olan ArcGIS Enterprise 10.9.x ‘un ArcMap’ten servislerin yayınlanmasını ve kullanılmasını destekleyen son sürüm olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu da servislerin, ArcMap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınma vaktinin geldiği anlamına geliyor.  ArcGIS Enterprise’ın son sürümü (10.9.1), servislerinizi ArcMap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşımanıza yardımcı olacak araçları içermektedir.

Hatırlatma

Eğer bu yazı dizisindeki ilk yazımızı okuduktan sonra uzun süre geçtiyse bu hatırlatmayı okumanızda fayda var!  ArcGIS Enterprise’ın ArcGIS Server bileşeni şu anda iki adet dahili çalışma ortamı içermektedir. Bunlardan ilki ArcMap üzerinden yayınlanan servisler içindir, ikincisi de ArcGIS Pro üzerinden yayınlanan servisler içindir. ArcGIS 2022 sürümleriyle beraber ArcMap tabanlı çalışma ortamı yazılım içerisinden çıkarılacaktır. Dolayısıyla, 2022 ve sonrasında gelecek ArcGIS Enterprise sürümleri içerisinde ArcMap ve ArcMap tabanlı ArcPy servislerini ArcGIS server (federe ve federe olmayan) içerisinde kullanılması ve paylaşılması mümkün olmayacaktır.
 
ArcMap tabanlı servislerin ArcGIS 2022 ve sonrası sürümlerine yükseltme yapılmasından önce ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınması gerekmektedir. ArcMap tabanlı servisler, ArcGIS 2022 veya sonraki sürümlerine yükseltme yapılırken ArcGIS Server içerisinde mevcut bulunması durumunda maalesef çalışmayacaktır.

ArcGIS Enterprise 10.9 içerisindeki yeni taşınma aracı

ArcGIS Enterprise’ın bu versiyonu,  servislerinizi ArcMap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşımanız için iki farklı yöntem sunuyor.
  1. Edit Runtime işlemi
  2. UpdateArcMapServices aracı

Edit Runtime işlemi

Edit Runtime işlemi, ArcGIS Server Manager içerisinden erişilebilir. Bu işlem, uyumlu servislerin çalışma ortamını ArcMap’ten ArcGIS Pro’ya taşınmasına olanak sağlamaktadır. Çalışma ortamı değiştirildiğinde, servisin içeriğinde veya ayarlarında herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Örneğin, eğer bir harita servisinde en iyi anti-aliasing seçeneği ayarlanmış ise, bu ayar çalışma ortamı değiştikten sonra da aynı kalacaktır.
Edit Runtime işlemi, servislere tek tek uygulanabilmektedir. Birden fazla servis aynı anda taşınamamaktadır. Bir servis, ArcMap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşındıktan sonra bu işlem geri alınabilmektedir. Ancak, bu geri çevirme işlemi de servis özelinde tek tek yapılabilmektedir.
 
Yayınlanan harita servisinde SchematicsServer Object Extensions (SOEs) veya Server Object Interceptors (SOIs) gibi özellikler açık olmadığı sürece Edit Runtime işlemi uygulanabilmektedir. Bu özelliklerin açık olduğu servisler maalesef manuel olarak taşınması gerekmektedir.
 
Manuel olarak taşınma işlemine ait hazırlanmış teknik makaleye bakmanızı tavsiye ederiz.
Edit Runtime işlemi hakkında daha fazla bilgi için, ArcGIS Enteprise dokümanlarındaki Migrate a map service in Server Manager sayfasına bakabilirsiniz!

UpdateArcMapServices aracı

UpdateArcMapServices aracı, ArcGIS Server 10.9 kurulumu ile halihazırda yüklenmiş bir şekilde gelen satır komutu aracıdır. Bu araç analysis ve execution olarak iki farklı şekilde çalışmaktadır.
 
Analysis seçeneği varsayılan seçimdir ve taşınma işlemine uygun olan veya olmayan güncel bütün servisleri listeleyebilmektedir. Execution seçeneği ise uyumlu bütün servislerin ArcMap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınma işlemini gerçekleştirecektir.
 
UpdateArcMapServices aracı herhangi iki seçenekten birinde çalıştığında, internet tarayıcısı otomatik olarak açılacaktır ve açılan sayfada sonuçlar görüntülenebilecektir.
Bu araç bütün uyumlu harita ve görüntü servislerini taşınmasını gerçekleştirecektir. Edit Runtime işlemi ile benzer bir şekilde harita servisleri Schematics özelliği, SOEs veya SOI seçenekleri açık olan servislerin taşınmasını gerçekleştirememektir. Bunlara ek olarak, raster katalog katmanları ve Tracking Analyst eklentisi ile yapılmış zaman bilgisi içeren katmanları taşınmasını gerçekleştirememektir. EditRuntime işlemindeki gibi UpdateArcMapServices aracı ile taşınamayan servislerin manuel olarak taşınması gerekmektedir. Manuel olarak taşınma işlemine ait hazırlanmış teknik makaleye bakmanızı tavsiye ederiz.
 
Manuel olarak taşınma işlemini uyumsuz servisler için tek tek anlatan teknik makaleye bakmanızı tavsiye ederiz.
UpdateArcMapServices aracı hakkında daha fazla bilgi için, ArcGIS Enteprise dokümanlarındaki Migrate services with the UpdateArcMapServices utility sayfasına bakabilirsiniz!

Sıkça Sorulan Sorular

  1. Feature servisler Edit Runtime işlemi ve UpdateArcMapServices aracı ile taşınabilir mi?

Evet, feature servisler bu versiyonda tanıtılan taşınma araçları ile taşınabilmektedir. Feature erişimi basit bir şekilde harita servisinin yeteneğidir ve bu gibi yetenekler servislerin taşınması sırasında korunmaktadır. Bu feature erişimi ile sınırlandırılmamıştır – Ağ analizi, KML ve OGC yetenekleri de  Edit Runtime işlemi ve UpdateArcMapServices aracı ile taşınabilmektedir.
  1. Hangi servisler Edit Runtime işlemi ve UpdateArcMapServicesaracı ile taşınamamaktadır?

Edit Runtime işlemi UpdateArcMapServices aracı her ne kadar ArcGIS Server içerisindeki servislerinizin çoğunun taşınmasına olanak sağlasa da bazı servislerin manuel olarak ArcGIS Pro üzerinden tekrardan yayınlanması gerekmektedir. Manuel olarak taşınması gereken servisler içerisinde; geoprocessing servisler, SOIs, SOEs ve desteklenmeyen katman tipleri (örneğin; Tracking Analyst eklentisinden yayınlanmış katmanlar ve raster kataloglar)
  1. ArcMap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına servislerimi manuel olarak nasıl taşıyabilirim?

Eğer servislerinin manuel olarak taşınması gerekiyorsa, bu servislerin ArcGIS Pro ile tekrardan yayınlanmaları gerekmektedir. Bunun için hazırlanmış teknik makalemize daha fazla bilgi için ulaşabilirsiniz!
  1. Sadece ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamını destekleyen sürüm daha çıkmadı bile – buna rağmen servislerimi şimdiden taşımaya başlamalı mıyım?

Şu andaki güncel ArcGIS Enteprise versiyonu hala ArcMap ve ArcGIS pro tabanlı çalışma ortamlarını bünyesinde bulundurmaktadır. Ancak, sonradan gelecek olan ArcGIS Enterprise veya sadece ArcGIS Server sürümüne şimdiden hazırlanmanız ve gerekli planları ArcGIS Pro’ya göre yapmanız için hiçbir zaman erken değildir.
  1. ArcGIS Server içerisindeki servislerimi ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına henüz taşımanız mümkün değilse ne yapabilirim?

Eğer şu anda ArcGIS Server içerisindeki servislerinizi ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşımanız mümkün değilse, kullandığınız ArcGIS Enterprise versiyonunu ArcMap ve ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamlarını beraber bulunduran versiyonda tutmalısınız. Bu da ArcGIS Enterprise versiyonunuzu 10.9.1 ve öncesinde tutmanız anlamına gelmektedir. ArcGIS Enterprise uzun dönem yaşam döngünüsünü takip edecektir ve Kasım 2027 tarihine kadar destek alınabilecektir. Ayrıca, eski ArcGIS Server kurulumlarınızı (10.5 ve sonrası) yeni bir ArcGIS Enterprise kurulumu ile federe edebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu sayede servislerinizi eski versiyondaki ArcGIS Server içerisinde tutabilir ve aynı zamanda yeni ArcGIS Enterprise versiyonuna yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 
Bu geçiş sürecini için olabilecek en sorunsuz bir şekilde atlatmanızı umuyoruz. Bu makalenin size ArcGIS Enterprise ve ArcGIS Server iş akışlarınızda faydalı olacağını umuyoruz!

Faydalı Linkler

Geri Bildirim