ArcGIS Enteprise 11.0 İçin Hazır Değilseniz 10.9.1 Versiyonunu Değerlendirebilirsiniz!

 
ArcGIS Enterprise yeni sürümü olan 11.0 çok yakında çıkıyor! Bu versiyonla beraber birçok değişim geliyor. Bu değişimlere en sorunsuz şekilde uyum sağlamanız için bu yazı dizisini sizler için hazırladık! Yazı dizisinin ilk makalesinde bu değişimlerden en büyüğü olan ArcMap tabanlı çalışma ortamının çıkmasından ve sizi nasıl etkileyebileceğinden bahsetmiştik. İkinci makalemizde ise, ArcMap tabanlı servislerinizi ArcGIS Pro çalışma ortamına geçişi kolaylaştıran ArcGIS Enterprise 10.9 içerisinde gelen bazı araç ve işlemlerin nasıl kullanılacağından bahsetmiştik. Yazı dizisinin son makalesi olan bu yazımızda ArcMap tabanlı çalışma ortamının kaldırılması dışında sizi etkileyebilecek değişimlerden ve neden ArcGIS 11.0 versiyonuna geçmeden 10.9.1 versiyonuna geçmeyi değerlendirmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu yazı dizisi ile ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne yükseltme yapmadan kurumunuzun bu güncellemeye daha rahat bir şekilde hazırlık yapabilmesini umuyoruz!
 
ArcGIS Enteprise 11.0 versiyonuna yükseltme yapmak daha önceki yükseltmelerden farklı olarak biraz daha fazla hazırlık gerektiriyor. ArcGIS Enteprise’ın bir parçası olan ArcGIS Server’ın 2010 yılında yayınlanmış 10.0 versiyonundan bu yana büyük bir versiyon değişikliği yapılıyor. Windows ve Linux kurulum seçeneklerinin arka planda çalışan teknolojilerinde çok ciddi bir değişiklik olacağı için ArcGIS Enterprise 11.0 versiyonuna geçiş yapıyoruz.
 
Bu yazımızda, nasıl değişikliklerin olacağı ve bu yükseltmenin sorunsuz olması için yapılması gerekenleri — özellikle 11.0 versiyonuna geçmeden önce 10.9.1 versiyona geçmeyi değerlendirilmesi konusunu — detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

ArcGIS Enteprise 11.0 içerisinde gelen değişiklikler

Aşağıdaki değişiklileri bekleyebilirsiniz:

ArcMap tabanlı çalışma ortamının çıkarılması

ArcMap tabanlı çalışma ortamının çıkarılması ArcGIS Enteprise 11.0 içerisindeki en büyük değişiklik olacaktır. ArcGIS Server 10.9.1 ve önceki versiyonlarda ArcGIS Server içerisinde iki farklı çalışma ortamı mevcut bulunmaktadır:
 1. ArcMap kullanarak servis paylaşılan ArcMap tabanlı çalışma ortamı
 2. ArcGIS Pro kullanarak servis paylaşılan ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamı
ArcGIS Enterprise 11.0, sadece ArcGIS Pro çalışma ortamını içeren ilk sürüm olacaktır. Dolayısıyla, 11.0 sürümüne yükseltme yapıldıktan sonra, ArcMap üzerinden servis paylaşmak maalesef mümkün olmayacaktır. Ayrıca, ArcGIS Server yönetimi de ArcMap veya ArcCatalog üzerinden yapılamayacaktır.
 
Eğer ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne yükseltme yaparken ArcMap tabanlı servisler bulunuyorsa, uyumlu servisler yükseltme esnasında ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınacaktır. Yükseltme sırasında otomatik olarak taşınamayan uyumsuz servisler ise yükseltme sonrasında maalesef çalışmayacaklardır ve daha fazla efor gerektirecektir. Geodata servisleri, harita servisleri (MapService), nesne servisleri (FeatureService) ve görüntü servisleri (ImageService) uyumlu servislerdir ve yükseltme sırasında otomatik olarak ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınacaklardır. Veri kaynağı kullanımdan kalkmış olan servisler, ArcObjects-based Server Object Extensions (SOEs), Server Object Interceptors (SOIs), Geocode servisleri, geoprocessing servisleri, network analysis servisleri, and schematics servisleri uyumsuzdurlar ve otomatik bir şekilde taşınmaları mümkün olmamaktadır. Bu uyumsuz servislerin manuel olarak taşınması gerekmektedir.
 
Bu konuda daha fazla bilgi için Servislerin manuel olarak taşınması dokümanını inceleyebilirsiniz.

ArcGIS Enterprise SDK’nın .NET 6’ya taşınması

ArcGIS Enteprise 10.9.1,  .NET Framework 4.x tabanlı SOEs ve SOIs servislerini destekleyen son sürüm olacaktır. ArcGIS Enterprise 11.0 .NET 6 versiyonunu destekleyecektir.
Eğer, NET Framework tabanlı SOEs ve SOIs servislerini kullanıyorsanız, çözümlerinizi etkileyecek .NET çekirdek kütüphane değişiklerini ve .NET 6 versiyonlarını kullanan third-party kütüphanelerini bularak .NET 6 versiyonuna geçmek için hazırlanabilirsiniz.
ArcGIS Enterprise içerisinde açık bıraklıan API’ler, .NET 6 değişikliğinin yanı sıra bazı ufak değişikliklere de gidecektir. Sizin ArcGIS Enterprise SDK API kullanma şekliniz de yükseltme yapmadan önce değerlendirilmelidir. API üzerinde yapılacak bu değişiklikler, .NET ve Java tabanlı eklentileri etkileyecektir. Bu API değişikliklerinin yazılım geliştirmeye etkisinin minimumda olması beklenmektedir, ama, bütün eklentilerin en azından 11.0 sürümü için yeniden derlenmesi (recompile) gerekmektedir. Eğer ortaklarınızdan ve dış kaynaklardan satın aldığınız eklentileriniz varsa, onlardan bu versiyona özel güncellenmiş versiyonları istemeniz gerekmektedir.

Klasik Esri Story Map taslaklarının çıkarılması

ArcGIS Enterprise 10.9.1, klasik Esri Story Map taslakları ile hazırlanmış hikayelerin gözlenebildiği ve bu taslakları kullanarak yeni hikayelerin yazılabildiği son sürüm olacaktır. ArcGIS Enterprise 11.0, klasik Esri Story Map taslakları kullanarak yeni hikaye üretmenize veya bu taslaklar ile hazırlanmış hikayelerin gözlenmesine olanak sağlamayacaktır.
Eğer kurumunuzda bu taslaklar kullanılarak hazırlanmış hikayeleriniz varsa, bunları yükseltme yapmadan önce güncel Story Map versiyonlara göre güncellemelisiniz. Hâla aktif olarak kullandığınız klasik hikayeleriniz varsa, bunları ArcGIS StoryMaps ile baştan yapmanızı tavsiye ederiz.
Bu geçiş için birkaç kaynak aşağıda verilmiştir:
Eğer klasik Story map taslaklarınız sürüm yükseltme sırasında mevcut durumda bulunursa, bu hikayeler “İçeriğim” kısmında “emekli” olarak gözükecektir. Bunu nesne olarak görüntüleyebilirsiniz ama, uygulamaya erişmeniz mümkün olmayacaktır.

Klasik ArcGIS Dashboard’un çıkarılması

Klasik Esri Story Map taslaklarına benzer bir şekilde, ArcGIS Enteprise 10.9.1 klasik ArcGIS Dashboard uygulamasını içeren son sürüm olacaktır.  ArcGIS Dashboard’ın yeni versiyonu klasik ArcGIS Dashboard’a göre, aynı özelliklere sahip olmasına rağmen performans olarak daha iyi, yüksek talebe daha uygun, en güncel ve en harika haritalama yeniliklerine sahip olmasının yanında, tablo, gelişmiş formatlama ve veri sorgulama gibi yeni veri görselleştirme özelliklerine sahip daha iyi bir versiyondur.
Klasik ArcGIS Dashboard emekliye ayrıldığında çok fazla değişiklik görmeyebilirsiniz, çünkü güncel dashboard’larınız çalışmaya ve ArcGIS Enterprise 11.0 güncellemesi ile güncellenmeye devam edecektir. Ancak, Klasik ArcGIS Dashboard ile yeni dashboard hazırlanması ve hazırlanmış dashboard’ların düzenlenmesi mümkün olmayacaktır.
 
Bu konu hakkında daha fazla bilgiye ArcGIS Dashboards Classic is Retiring sayfasında ulaşabilirsiniz.

Map Viewer Klasik için sunum seçeneğinin kaldırılması

ArcGIS Enteprise 10.9.1 Map Viewer Klasik için sunum (Presentation) özelliğini içeren son versiyon olacaktır. ArcGIS Enterprise 11.0 içerisinde tanıtılacak olan ArcGIS Instant Exhibit uygulaması, Map Viewer Klasik içindeki sunum özelliğinin yerine geçecektir. Bu özellik ile hazırlanmış sunumlarınızın emekliye ayrılması tavsiye edilmektedir.

ArcGIS Configurable App taslaklarının çıkarılması

ArcGIS 10.9.1 Configurable App taslaklarını içeren son versiyon olacaktır. ArcGIS Enterprise 11.0 sürümü ile beraber, aşağıdaki liste dışındaki bütün Configurable App taslakları emekliye ayrılıp çıkartılacaktır.
 
ArcGIS Enterprise içerisinde bulanan uygulamalar:
 • Basic Viewer
 • Compare
 • Crowdsource Manager
 • Crowdsource Polling
 • Crowdsource Reporter
 • GeoForm
 • Image Mask
 • Image Visit
ArcGIS Story Map taslakları ile benzer bir şekilde, eğer ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne  yükseltme yaparken Configurable App mevcut ise, içeriğim kısmında “emekli” olarak gözükecektir. Uygulamayı görebilirsiniz, ancak, artık erişimezsiniz. Yukarıda bahsedilen taslaklar önceki versiyondaki gibi çalışmaya devam edecektir.
 
ArcGIS Enterprise 11.0 içerisinde Map Viewer ve Map Viewer Classic bulunmaya devam edecektir.

ArcGIS Enterprise 10.9.1 sürümüne yükseltme yaparak problemlerden kaçınabilirsiniz

ArcGIS Enterprise 11.0 ile gelen birçok değişikliğe adapte olmak ve yükseltme için gerekli hazırlıkları yapmak korkutucu olabilir, ve bu da son derece normal bir durumdur. ArcGIS Enterprise 10.7 ve sonraki sürümlerden 11.0 sürümüne doğrudan yükseltme mümkündür. Ancak, yapılması gereken bütün adımlar korkutucu olmak zorunda değildir. ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne geçmeden önce Enterprise 10.9.1 sürümüne geçmeyi değerlendirebilirsiniz.
 
ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne geçmeden önce 10.9.1 sürümüne geçmenin birkaç sebebi var!

ArcMap tabanlı çalışma ortamından ArcGIS Pro çalışma ortamına geçişi kolaylaştıran taşınma araçları

ArcGIS Enterprise 10.9 ve 10.9.1, sahip oldukları taşınma araçları ile ArcGIS Pro çalışma ortamını geçişi kolaylaştırmaktadırlar.
Bu taşınma araçları:
 1. Edit Runtime işlemi – ArcGIS Server Manager içerisinde mevcut olan bu işlem ile uyumlu servislerin tek tek taşınmasını sağlamaktadır.
 2. UpdateArcMapService aracı – bu komut satırı aracı ArcGIS Server ile yüklü gelmektedir ve uyumlu servislerin incelenmesini, bulunmasını ve taşınmasını tek bir seferde yapılmasını sağlamaktadır.
Bu taşınma araçları, uyumlu olan bütün harita ve görüntü servislerinizin taşınmasına yardımcı olacaktır. 10.9.1 sürümü içerisinde Geodata servislerinin de bu yöntemlerle taşınması sağlanmıştır.
 
10.9 sürümü içerisinde tanıtılan bu taşınma araçları ile daha fazla bilgi için ArcGIS Enterprise 10.9 içerisindeki servislerin ArcGIS Pro tabanlı çalışma ortamına taşınması yazısını inceleyebilirsiniz.
 
Ayrıca, uyumlu olmayan bazı servislerin manuel olarak taşınmasını anlatan teknik makaleyi okuyabilirsiniz.

ArcGIS StoryMaps, ArcGIS Dashboards, and ArcGIS Instant Apps

ArcGIS Enterprise 10.9.1 Esri Story Map taslaklarını, ArcGIS Dashboard ve ArcGIS Configurable Apps ile ArcGIS Story Maps, ArcGIS Dashboard ve ArcGIS Instant Apps uygulamalarının hepsini içeren tek sürüm olacaktır. Bütün bu uygulamaların birlikte olduğu 10.9.1 sürümünde, eski uygulamalarınızı yeni uygulamalar ile tekrardan oluşturabilme imkanından faydalanabilirsiniz. Bu da ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne yükseltme yaptığınızda hazır olmasını sağlayacaktır.

ArcGIS Enterprise 10.9.1 2027 yılının sonuna kadar desteklenecektir

ArcGIS Enterprise 10.9.1 uzun dönem ürün desteği ile Aralık 2027 tarihine kadar teknik destek sağlanmasının yanında, ArcGIS Enterprise sürümleri içerisinde bu makale içerisinde bahsettiğimiz bütün özelliklere sahip olan tek versiyon olacaktır. Bu durum da, ArcGIS Enterprise 11.0 sürümüne geçmeden önce kurum olarak hazırlık yapmanız için gerekli olan zaman ve araçların elinizde olacağı anlamına gelmektedir.
 
ArcGIS Enteprise 10.9.1 sürümüne geçmek için hazır mısınız? My Esri sayfanıza devam edin ve yazılımı ve gerekli araçları indirmeye başlayın! İyi eğlenceler!
 
Geri Bildirim