ArcGIS Enterprise 11.0 sadece yeni özellikler değil, aynı zamanda son sürüm içerisinde gelen beta özellikler ile birlikte geliyor. Beta özelliklerin ne olduğunu, kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği, nasıl geri dönüş bildirimi yapılması gerektğine ve bunları nasıl tecrübe edeceğiniz dair bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Beta Özellikler Nedir?

Beta özellikler, tam destek sağlanan ArcGIS Enterprise sürümleri içerisinde gelmektedir, ancak, destek kapsamı farklı olmaktadır. Bu özellikler, kullanıcılar tarafından test edilerek Esri tarafına yapılan geri dönüşler ışığında gelecekteki yazılım geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu özellikler, üretim ortamlarında kullanılması tavsiye edilmemektedir.. Beta özelliklerden tam olarak nasıl faydalanması gerektiğine dair dikkatlice değerlendirme yapılması tavsiye edilmektedir.
 
Beta özellikler, ArcGIS Enterprise Windows ve Linux kurulumları ile ArcGIS Enterprise Kubernetes için duyurulan kısa dönem versiyonlardır. ArcGIS Enterprise için gelecek olan bir sonraki sürüm içerisinde bu beta özellikler için destek hizmeti sağlanabilecektir. Örneğin, ArcGIS Enterprise 11.0 kısa dönemli bir sürümdür ve bu sürüm içerisinde duyurulan beta özellikler ArcGIS Enterprise 11.1 içerisinde tam olarak desteklenecektir.
 
ArcGIS Enterprise 11.0 içerisindeki beta özellikler, kullacılarımızdan gelecek olan yorumlara göre gelecekteki işlevsellikler için çalışmalar yapılacaktır. Bu noktada, siz, kullanıcılarımızdan gelecek olan bu yorumlar bizim için beta özellikleri gelliştirme anlamında son derece önemli olmaktadır. Bu hedefle beraber,  beta özellikler içerisinde performans veya kalite sorunları yaşanabileceğini sizlere hatırlatmak isteriz.

Dikkat Edilecekler

Beta özellikleri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Her ne kadar beta özelliklerin üretim ortamında kullanılması tavsiye edilmese de, dikkatli bir şekilde gerekli değerlendirmeleri yapıp aşağıdaki hususları da dikkate alarak bu beta özellikleri test etmenizi sizden rica ediyoruz.
  1. Beta özellikleri kullanırken yaşayabileceğiniz işlevselliği etkileyen hatalar (Bug) veya kalite sorunları gelecek sürümlerde çözülecektir. Ama, bu sorunlar yamalar içerisinde bulunmayacaktır. Yaşayabileceğiniz bazı sorunlar, büyüklüğüne göre bir sonraki sürüm içerisinde çözüm sağlanacığını sizlere hatırlatmak isteriz.
  2. Kullanıcı olarak üreteceğiniz çözümlerin bir sonraki sürüm içerisinde değişebileceğini hatırlatmak isteriz. Beta özellikler ile yapmış olabileceğiniz herhangi bir geliştirmenin yeni sürüm ile beraber güncellenmesi gerekebilir.
  3. Bazı beta özellikler gerekli koşullara ulaşamayıp bir sonraki sürüm içerisinde  daha öncesinde haber verilmeden çıkarılabilir. Her ne kadar Esri bu beta özellikerin bir sonraki sürümler içerisinde bulunması için uğraşsa da, bazı spesifik durumlar ve koşullar, bazı özelliklerin bir sonraki sürüm içerisinden çıkarılmasına sebep olabilir.

Beta Özellikler için Geri Bildirim ve Destek

Beta özellikler tamamlanmış bir özellik olarak görülmemektedir ve Esri Teknik Destek kapsamı dışında tutulmaktadır. Ama endişenmeyin, yine de destek için ulaşabileceğiniz platformlar bulunmaktadır.  Early Adopter Community içerisinde beta özellikler ile ilgili geri bildirimlerinizi iletebilirsiniz ve sınırlı destek alabilirsiniz. Eğer beta özellikleri kullanmayı düşünüyorsanız, bu platforma katılmanızı sizden rica ediyoruz.
 
Forum içerisinde beta özelliklerle ilgili beklentilerinizi belirtebilirsiniz. Bu forumun ve sağlanacak sınırlı desteğin bir sonraki sürüme kadar ulaşılabilir olacağını hatırlatmak isteriz. Geri bildirimlerinizi nasıl iletebileceğinize ve nasıl destek alınabileceğinize dair daha fazla bilgi almak isterseniz  Early Adopter Community program sayfasındaki yardım dokümanını okuyabilirsiniz.

ArcGIS Enteprise İçerisindeki Beta Özellikler

ArcGIS Enterprise 11.0 sürümü içerisindeki iki beta özellik bulunacaktır: servis web kancaları ve kişiye özel veri akışları. ArcGIS Notebook Server kullanıcıları da  Notebook Server Windows container beta özelliğini test edebileceklerdir.

Servis Web Kancaları

Servis web kancaları detay servisleri ve geoprocessing servisler için de test edilebilir olacaktır. Detay servis web kancaları, ArcGIS Online içerisindeki detay servisi web kancalarının sahip olduğu özellikler gibi olacaktır. Yeni öğe, okuma, güncelleme ve silme (CRUD) gibi eylemlerin referans edilmiş veya barındırılan servisler için kullanılabilir olacaktır. Geoprocessing servis web kancaları asynchronous servisler için kullanılabilir olacaktır. İşlemin başarılı bir şekilde bitmesi, hata vermesi veya iptal edildiği durumlarda web kancası tetiklenecektir. Servis web kancaları Enterprise 11.0 sürümü içerisinde otomatik olarak aktifleştirilmiş durumdadır.
 
Servis web kancaları ile daha fazla bilgiye Webhooks section in the ArcGIS Enterprise product documentation sayfasında ulaşabilirsiniz!

Kişiye Özel Veri Akışları (Çok yakında)

Kişiye özel veri akışları ile kullanıcılar yalnız-okuma (read-only) detay servisleri içerisinde verilerini  girdi olarak sunabileceklerdir. ArcGIS istemcileri tarafından doğal olarak desteklenmeyen ve ArcGIS Enterprise’a kaydolmadan potansiyel girdi veri formatları içerecektir. Kişiye özel veri akışları ArcGIS Server içerisinde Early Adapter Community aracılığıyla ayrı bir yükleme olarak gelecektir. Bu özelliğin uygunluğu için lütfen beklemede kalın.

Notebook Server Windows Containers

Windows Server 2022 üzerinde çalışan Notebook Server kurulumları, Enterprise 11.0 sürümü içerisinde gelen beta özellik ile Mirantis Container Runtime (önceki adı Docker Engine Enterprise) ve Windows Container images destekleyecektir. Notebook Server Windows container’ları Early Adaptor Community aracılığıyla ayrı bir yükleme olarak kullanılabilecektir.

Notebook Server Windows Container’ları ile ilgili daha fazla bilgiye What’s new in ArcGIS Notebook Server product documentation sayfasında ulaşabilirsiniz.
 
Sizden gelecek bu değerli geri bildilerim bizim için son derece önemli olmaktadır. Bu sayede beta özelliklerin sizin ihtiyaçlarınıza göre şekilleyerek daha iyi bir şekilde geliştirilebilecektir. ArcGIS Enterprise içerisindeki bu beta özellikleri test edeceğiniz için son derece heyecanlıyız ve sizden gelecek geri bildirimler için de sabırsızlanıyoruz.
 
Geri Bildirim