Tanım

ArcGIS Online servis olarak yazılım (SaaS) modeliyle çalışan, haritalar ve uygulamalar oluşturabileceğiniz bir Esri platformudur. ArcGIS Online aracılığıyla kullanıma hazır haritalara erişebilir, coğrafi kodlama, rota tayini ve benzeri bir çok analiz gerçekleştirebilir ve güçlü görsellerle çalışmanızı ifade edebilirsiniz. ArcGIS Online ile saha çalışanlarınız, yöneticileriniz ve dilediğiniz kişiler aracılığıyla konum tabanlı verileri toplayarak, harita oluşturma uygulamaları ve araçları ile çalışmalarınızı işlevsel hale getirmenizi ve istediğiniz kişilerle paylaşabilmenizi sağlar.
 

ArcGIS Online Aboneliği Nedir?

 
ArcGIS Online abonelik sistemiyle çalışan, size özel kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız gereken bir platformdur. Ücretsiz abonelik ve bir hesap oluşturarak da ticari olmayan amaçlarınız için kullanabilirsiniz. ArcGIS Online’ın tüm yeteneklerinden faydalanabilmeniz içinse yıllık üyelik sistemiyle çalışan kurumsal bir aboneliğe ihtiyacınız vardır.  
 
ArcGIS Online aboneliğinizle tarayıcı üzerinden, web tabanlı bir sistemi kullanabileceğiniz gibi masaüstü uygulamaları için de lisans kullanımı sağlayabilirsiniz. Eğer satın alımını yaptığınız ArcGIS Pro, Drone2Map, Insights for ArcGIS gibi  uygulamalarınız varsa ArcGIS Online kullanıcı adı ve şifreniz ile bu yazılımların lisanslamasını gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen https://doc.arcgis.com/en/arcgis-online/administer/manage-licenses.htm bağlantısını inceleyiniz.
 

ArcGIS Online Aboneliği Nasıl Aktifleştirilir?

 
Yazılımın satın alımı sonrası Esri Türkiye ilgili satış ekibi tarafından, sizlere bir e-posta yönlendirecektir. Bu e-posta içerisinde “ArcGIS Online Abonelik Dokümanı” olarak adlandırılmış ek içerisinde, size özel ve tek kullanımlık olan ArcGIS Online kuruluş aboneliğinizi aktifleştirebileceğiniz bir bağlantı yer almaktadır. Bu bağlantıyı internet tarayıcınızda açarak aboneliğinizi aktifleştirmeye başlayabilirsiniz. 
 
Abonelik aktifleştirme esnasında karşınıza iki seçenek çıkacaktır;
 1. Yeni bir hesap oluşturarak: Bu seçeneği işaretleyerek ilerlediğinizde ArcGIS Online aboneliğinizi yeni bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek aktifleştirebilirsiniz. Yönetici kullanıcı olarak kuruluşunuzdaki ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Mevcut ArcGIS Public Hesabını dönüştürerek: Esri ArcGIS Online için kullanıcılarına deneme hesabı oluşturma şansı sunmaktadır. Eğer kurumsal aboneliğiniz öncesi, mevcutta böyle bir hesabınız varsa bu hesabı dönüştürerek de kurumsal aboneliğinizin aktifleştirme işlemini yapabilirsiniz. 

ArcGIS Pro Lisansınızın Kullanımı

 
ArcGIS Online aboneliğiniz ile birlikte ArcGIS Pro lisansına sahipseniz, lisansın aktifleştirilmesi için gerçekleştirmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. 
 1. Öncelikle yukarıda bahsedilen şekilde ArcGIS Online Kuruluş aboneliğinizi, size sağlanan bağlantı aracılığıyla aktifleştirmeniz gerekmektedir.
 2. Aboneliğinizi aktileştirmenizin ardından, eğer lisansı kendi kullanıcı adınıza atayacaksanız;
  1. Sayfanın üst kısmında yer alan Organization sekmesi altından Licenses sekmesine gidiniz. Bu kısımda sahip olduğunuz lisansları görüntüleyebilirsiniz. İlgili lisansın altında Manage (Yönet) butonu ile atama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 
 3. Eğer lisansı farklı bir kullanıcıya atayacaksanız, öncelikle kuruluşunuza bu kullanıcıyı eklemeniz gerekmektedir. 
 4. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra, ArcGIS Pro yazılımınıza kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar

 1. https://pro.arcgis.com/en/pro-app/latest/get-started/named-user-licenses.htm
 2. https://pro.arcgis.com/en/pro-app/latest/get-started/set-up-an-arcgis-online-organization.htm
 3. https://pro.arcgis.com/en/pro-app/latest/get-started/assign-named-user-licenses-in-arcgis-online.htm
 
Geri Bildirim