Özet

Bir katman bir grup katmanı içinde artık geçerli veya gerekli değilse, onu gruptan silmek ArcGIS Online’daki veri katmanlarını düzenli tutmanızı sağlar. Bir grup katmanından bir katmanın silinmesi, ArcGIS Online’da ArcGIS REST API’nin kullanılmasını gerektirmektedir. ArcGIS REST API, büyük verilere sahip projeler söz konusu olduğunda faydalıdır. Bu örnekte, altı tane detay katmanı tek bir grup katmanı içinde gruplandırılmıştır.

         

Bu makale, ArcGIS Online’da ArcGIS REST API kullanarak bir grup katmanından bir detay katmanını silmek için iş akışını açıklamaktadır.

Prosedür

 1. ArcGIS Online’da oturum açın.
 2. Content (İçerik) sayfasında, istediğiniz barındırılan detay katmanına gidip, More Options (Daha Fazla Seçenek) simgesine tıklayın. ve View details (Detayları görüntüle) seçeneğini seçin.
 3. Overview (Genel Bakış) sekmesinde, URL’nin yanında, ArcGIS REST Services Directory (ArcGIS REST Hizmetleri Dizini) penceresini açmak için View (Görüntüle) ögesine tıklayın.

 4. ArcGIS REST Services Directory penceresinde, Admin‘e tıklayın. Aşağı kaydırın ve Delete From Definition (Tanımdan Sil) öğesine tıklayın.

 5. Delete From Service Definition (Hizmet Tanımından Sil) metin kutusunda, silinecek katmanın kimlik numarasını alın. Bu örnekte, silinecek katman Layer_B’dir ve kimlik numarası 2’dir.

 6. Delete From Service Definition metin kutusunun içindeki metni silin.
 7. Delete From Service Definition metin kutusunda aşağıdaki kodu yazın. <ID_NUMBER> yerine silinecek katmanın ID numarasını yazın.


 8. Delete From Service Definition düğmesine tıklayın.
 9. ArcGIS REST Services Directory penceresini kapatmak için Kapat‘a tıklayın.

Aşağıdaki görüntüde, grup katmanından Layer_B silindikten sonra web haritasında kalan katmanlar gösterilmektedir.

         

Faydalı Bağlantılar

 • https://developers.arcgis.com/rest/services-reference/enterprise/get-started-with-the-services-directory.htm
 • https://support.esri.com/en-us/knowledge-base/how-to-delete-a-hosted-feature-layer-from-a-group-layer-000032303
Geri Bildirim