Özet

ArcGIS 10.8.x, ArcMap’in son sürümüdür ve ArcGIS Desktop Ürün Yaşam Döngüsü’nde belirtildiği üzere 01 Mart 2026 tarihine kadar desteklenmeye devam edecektir.
 
Esri’nin, 2021 ve daha sonrasında yayınlanacak olan ArcGIS sürümleri içinde, ArcMap için yeni bir versiyon yayınlama planı bulunmamaktadır. Dolayısıyla, 10.8.x serisinin ArcMap için yayınlanmış olan son versiyon olduğu ve 01 Mart 2026’ya kadar Esri tarafından destekleneceği anlamına gelmektedir.

Bu ArcMap’in artık kullanılamayacağı anlamına mı geliyor?

Hayır. ArcMap’in desteği 2026’da sona erdikten sonra bile, lisansları geçerli olduğu sürece dileyen kullanıcılar ArcMap’i kullanmaya devam edebileceklerdir. Esri, tüm masaüstü yazılım geliştirme çalışmalarını ArcGIS Pro’ya odaklamaktadır ve kullanıcılarının ArcGIS Pro’ya geçmelerini teşvik etmektedir.

ArcMap’in hangi yazılımları/uygulamaları Esri Ürün Yaşam Döngüsü desteğinin bir parçasıdır?

  1. ArcMap
  2. ArcCatalog
  3. ArcMap eklentileri (3D Analyst’in bir parçası olan ArcScene ve ArcGlobe dahil)
  4. ArcReader
  5. Desktop ArcObjects SDK ve ArcGIS Engine

Esri, ArcMap 10.8.x sürümleri için herhangi bir güncelleme veya yama yayınlayacak mı?

Evet. 10.8 ArcMap’in son ana sürümü olsa da ArcGIS Desktop Ürün Yaşam Döngüsü’nde belirtildiği üzere güvenlik ve üçüncü taraf sorunlarını ele almak için 10.8.x sürümlerini güncellemeye ve yamalar ile düzeltilmeye devam edilecektir.

Esri, kullanıcılarının ne yapmasını tavsiye ediyor?

Kullanıcılarının projelerini ve iş akışlarını ArcMap’ten ArcGIS Pro’ya taşımaya başlamalarını önermektedir.

Kullanıcıların ArcMap’ten ArcGIS Pro’ya geçiş yapmasına yardımcı olmak için mevcut kaynaklar nelerdir?

Kullanıcılarımızın ArcMap’ten ArcGIS Pro’ya geçiş yapmasına yardımcı olacak Esri Academy, Learn ArcGIS dersleri, bloglar, videolar ve kitaplardan oluşan pek çok kaynak bulunmaktadır. Bu örneklerin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz.

10.8.x’te kalması gereken ve 2026’dan sonra Teknik Destek almak isteyen kuruluşlar için bir seçenek var mı?

Evet. Esri Premium Support bir yıl ek destek almak isteyen kullanıcılar için bir seçenek olabilir. Daha fazlası için Esri Türkiye Teknik Destek sayfamızı ziyaret ederek Kurumsal Teknik Destek Hizmetler Paketini inceleyebilirsiniz.

Eğitim ve Teknik Destek Hizmetlerimiz hakkında bir temsilcimizin sizlere ulaşarak bilgi paylaşmasını isterseniz, bu formu doldurmanız yeterlidir.
 
Geri Bildirim