Özet

ArcGIS Online’daki yönetici ayrıcalıkları arasında, organizasyonunuza yeni bir yönetici ekleme ayrıcalıklarına sahip üyeleri yönetme yetkisi bulunmaktadır. Yönetici ayrıcalıklarına sahip kullanıcı kurumdan ayrıldığında yerine yeni bir yönetici hesabı eklenmesi gerekebilir. Bazı durumlarda kuruluşun sınırlı sayıda üye hakkına sahip olması nedeni ile yönetici hesabının değiştirilmesi gerekir. Bu makale, ArcGIS Online’da açık bir kişilik üye hakkı olan bir organizasyonda yönetici rollerini değiştirme adımlarını sağlar.

Prosedür

Not:
Yalnızca ArcGIS Online yöneticileri bu iş akışını uygulayabilir.

 1. Üyeyi kuruluş hesabına katılmaya davet edin. Davetiye gönderme hakkında daha fazla bilgi için ArcGIS Online: üyeleri kendi seçtikleri bir hesabı kullanarak katılmaya davet edin bağlantısını ziyaret edin. Alternatif olarak, yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Yeni üye ekleme hakkında daha fazla bilgi için ArcGIS Online: Üyeleri ekleyin ve onları e-posta ile bilgilendirin bağlantısını ziyaret edin.
 2. Yeni üyeyi yönetici rolüne yükseltin. Üyeyi organizasyona katılmaya davet ettikten sonra, mevcut yönetici hesabınız yeni üyenin rolünü yönetici olarak değiştirmelidir. Daha fazla bilgi için ArcGIS Online: üye rollerini değiştirme bağlantısını ziyaret edin.
 3. Öğeleri mevcut yöneticiden yeni yöneticiye aktarın.
  Not:Öğeler eşleşen adlarla klasör hedefine taşınmazlarsa bozulabilir veya kaybolabilir. Örneğin, ArcGIS Survey123 klasörleri, ArcGIS Business Analyst klasörleri ve ArcGIS Community Analyst klasörleri, mevcut yönetici klasörlerinden aynı adla eşleşen klasör adlarına aktarılmalıdır, böylece ilgili uygulamalar öğeleri tanıyabilir.

  ArcGIS Online’da, Kuruluşum sayfasında, Üyeler sekmesine tıklayın.
  Üyeleri ara bölümünde önceki yöneticinin kullanıcı adını bulun.
  Daha fazla seçenek simgesine tıklayın ve Öğeleri yönet’e tıklayın.
  Klasörler bölmesinde listelenen klasörlerin adlarını kopyalayın ve boş bir belgeye yapıştırın.
  Klasörlerden birine tıklayın.
  Klasördeki tüm öğeleri seçin ve Sahibini değiştir’e tıklayın.
  Sahibi değiştir penceresinde, yeni yöneticinin hesabını arayın ve tıklayın.
  Klasör bölümünün altında düzenle’ye tıklayın.
  Yeni klasör oluştur’a tıklayın ve eşleşen klasör adını yapıştırın.
  Kaydet’e tıklayın.

 4. Grup sahipliğini yeni yöneticiye aktarın. Daha fazla bilgi için ArcGIS Online: grup özelliklerini ve ayarlarını düzenleme bağlantısını ziyaret edin.
  Not:İsteğe bağlı olarak, önceki yöneticinin hesabını silmek için 5 ila 7. Adımları tamamlayın.
 5. Önceki yöneticinin lisansını iptal edin. Bir üyeyi kuruluş hesabından silmeden önce, yöneticiniz üyenin lisanslarını iptal etmelidir.

  ArcGIS Online’da, Kuruluşum sayfasında, Üyeler sekmesine tıklayın.
  Daha fazla seçenek simgesine tıklayın ve Eklenti lisanslarını yönet seçeneğine tıklayın.
  Herhangi bir ArcGIS Pro lisansı için, Seçimi Kaldır > Kaydet’e tıklayın.
  İşaretli herhangi bir lisans için, işareti kaldırın ve Kaydet’e tıklayın.

 6. Esri erişimini devre dışı bırakın. Üye hesaplarının devre dışı bırakılması, sonuç olarak üyelerin MyEsri, eğitim kursları, Esri Community, ArcGIS Blogları ve Esri’den gelen e-posta iletişimlerine erişimini devre dışı bırakır. Daha fazla bilgi için ArcGIS Online: Esri erişimini etkinleştirme ve devre dışı bırakma bağlantısını ziyaret edin. 

 7. Üyeyi silin. Daha fazla bilgi için ArcGIS Online: üye silme bağlantısını ziyaret edin. 

Faydalı Bağlantılar

Geri Bildirim