Özet:

Güvenli bir ArcGIS Server harita servisi Portal for ArcGIS’e içerik olarak eklenirken kimlik bilgileri depolanmadan eklenirse, bu içeriğe erişim esnasında her seferinde oturum açma bilgilerini girmeniz istenecektir. Bu harita servisini eklerken oturum açma bilgilerinin kaydedilmesini seçerseniz, ilerleyen zamanlarda bu servisi kullanırken oturum açma bilgilerini girmeniz gerekmeyecektir.
 
Aşağıda açıklanan işlem adımları, güvenli bir harita servisini kullanarak Portal for ArcGIS’de herkese açık bir web haritasının nasıl oluşturulacağını açıklamaktadır.

Prosedür:

 1. İnternet tarayıcınızı açarak, Portal for ArcGIS ana sayfanıza gidiniz.
 2. Portal arayüzünde Content > My Content > New Item yolunu izleyiniz.
 3. Web’den içerik eklemek URL seçeneğini seçiniz.
 4. Eklemek istediğiniz harita servisine ait REST URL adresini yazınız.
  Örneğin: https://tiledbasemaps.arcgis.com/arcgis/rest/services/World_Imagery/MapServer
 5. Store credentials with service item. Do not prompt for authentication.” seçeneğini aktif ettikten sonra Next diyerek ilerleyiniz.
 6. Ekleyeceğiniz harita servisine erişimi olan bir hesabın kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra Next diyerek ilerleyiniz.
 7. Gerekli olan alanlardaki bilgileri gözden geçirdikten sonra değişik yapmak istediğiniz alanları değiştirebilirsiniz. Tüm değişiklikleri bitirdikten sonra Save butonuna tıklayınız.
 8. Oluşturmuş olduğunuz servisi, portalınızın harita görüntüleyicisinde açınız ve bir web haritası olarak kaydediniz. Web haritasının paylaşım seçeneklerini ihtiyacınıza göre dilerseniz herkese açık veya kuruluş üyelerinizle paylaşılacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar:

 1. https://support.esri.com/en/technical-article/000027568
 2. https://enterprise.arcgis.com/en/portal/latest/use/what-is-web-map.htm
 3. https://enterprise.arcgis.com/en/portal/latest/use/arcgis-server-services.htm
 4. https://enterprise.arcgis.com/en/portal/latest/use/best-practices-share.htm
Geri Bildirim