Özet

ArcGIS Web Adaptor, ArcGIS Enterprise’daki servislere erişmek için kullanılan URL’nin güvenliğini sağlayarak ArcGIS Server’ın bir kuruluşun web sunucusu ile entegre edilmesine olanak tanır. Bazı durumlarda, ArcGIS Web Adaptor’u ArcGIS Enterprise dağıtımı ile yapılandırdıktan sonra, servislere erişmek için kullanılan URL’nin kuruluşun gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Bu makalede, ArcGIS for Portal ve ArcGIS Server için Web Adaptor URL’sini düzenlemeye yönelik iş akışları aktarılmaktadır.

Prosedür

Portal for ArcGIS İçin

 1. ArcGIS Portal Admin tarafına yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesap ile giriş yapın
 2. Home > System > Web Adaptors yoluna gidin.
 3. Web Adaptors altında bulunan Web Adaptor adına tıklayın.
 4. Tarayıcının adres çubuğundaki URL’nin sonuna aşağıdaki gibi /edit ifadesini ekleyin ve Enter‘a basın.
  https://<webadaptorhost>.<domain>.com/<webadaptorname>/portaladmin/system/webadaptors/<webadaptorID>/edit
 5. Açılan Edit Web Adaptor sayfasında, Web Adaptor URL alanındaki URL’yi kuruluşunuzun gerekliliklerine göre düzenleyin.
 6. Edit Web Adaptor‘e tıklayın.

Not:

Bu iş akışı, Edit Web Adaptor‘e tıklandıktan sonra Portal for ArcGIS’i otomatik olarak yeniden başlatır. Portal for ArcGIS’in tamamen başlaması için 10 dakikaya kadar bekleyin. Esri, belirtilen süreden sonra devam etmenizi önermektedir.

ArcGIS Server İçin

 1. ArcGIS Server Admin Endpoint’e yönetici ayrıcalıklarına sahip bir hesap ile aşağıdaki URL’deki gibi Port numarasını kullanarak giriş yapın.
  https://<gisserver>.<domain>:6443/arcgis/admin
 2. System > WebAdaptors yoluna gidin.
 3. Web Adaptors sayfasında Web Adaptor’ünüzü temsil eden ID’ye tıklayın.
 4. Açılan Web Adaptors sayfasında görüntülenen URL’nin kaldırmak istediğiniz Web Adaptor’e ait olduğunu onaylayın ve Unregister‘a tıklayın.
 5. Unregister Web Adaptor sayfasında, Unregister Web Adaptor‘e tıklayın. Bu işlemden sonra ArcGIS Server’a bağlı ArcGIS Web Adaptor kaldırılmıştır.
 6. ArcGIS Web Adaptor’ü yeni URL ile konfigüre etmek için, aşağıdaki formattaki Web Adaptor konfigürasyon URL’sini tarayıcıdan açın
  https://<WebAdaptorMakinesi>.<domain>.com/<ServerWebAdaptorAdı>/webadaptor
  Not:
  ArcGIS Web Adaptor’ü yüklediğiniz web sunucusu bir forward proxy kullanmak üzere yapılandırılmışsa, Web Adaptor’ü kaydederken bunu devre dışı bırakın. Aksi takdirde, Web Adaptor yapılandırma sayfasına erişemezsiniz.
 7. Açılan konfigürasyon sayfasında ArcGIS Server için GIS Server’ı seçin ve  Next‘e tıklayın.
 8. Açılan sayfada URL kısmını gerçekleştirilecek değişikleri içerecek şekilde doldurun.
 9. ArcGIS Server Site’ını oluştururken belirlemiş olduğunuz Birincil Yönetici (Primary site administrator) hesabının bilgilerini doldurun.
 10. Web Adaptor üzerinden Admin Endpoint’e gidilip gidilemeyeceğini kendi iş akışınıza göre seçin ve Configure‘e tıklayarak işlemi tamamlayın.
 11. İşlem tamamlandıktan sonra aynı sayfa içerisinde alt tarafta gerekli değişiklikler yapılarak yeni konfigüre edilmiş Web Adaptor’ün bilgilerini yeşil renkle vurgulanmış şekilde görebilirsiniz.

Faydalı Bağlantılar

 

Geri Bildirim