Tanım

Geçtiğimiz günlerde Esri tarafından yapılan bir güncelleme neticesinde; ArcGIS for Personal Use ve ArcGIS for Student Use ürünleri, herhangi bir ek ödeme olmaksızın aşağıdaki yükseltmelerle güncellenmiş ve geliştirilmiştir.
 1. ArcGIS Pro lisanslama sürecini basitleştirmek için, varsayılan kullanıcı türü Creator‘dan, ArcGIS Pro Advanced lisansını içeren, GIS Professional Advanced‘e güncellendi. Bu sayede ArcGIS Pro lisansının ayrı olarak lisanslanması gerekmeyecektir.
 2. ArcGIS’in tüm özelliklerini deneyimleyebilmeniz amacıyla ArcGIS for Student Use aboneliğinin varsayılan kredi miktarı 100‘den 1000‘e yükseltildi.
 3. ArcGIS Pro’ya ek işlevsellik sağlamak amacıyla ArcGIS LocateXT uzantısı eklenmiştir.
 4. En yeni ArcGIS teknolojileriyle tanışmak ve kendinizi geliştirmek için, aşağıda listelenen premium uygulamalara erişebilirsiniz.
  1. ArcGIS Business Analyst Web Standard
  2. ArcGIS GeoPlanner
  3. ArcGIS Insights
  4. ArcGIS Urban Suite

Değişiklikler ArcGIS for Personal Use ve ArcGIS for Student Use kullanıcılarını nasıl etkiler?

Mevcut hesaplarda 22 Temmuz – 25 Temmuz 2021 tarihleri arasında otomatik olarak değişiklikler yapılmış olsa da, bir aboneliği ve kullanıcı türünü tamamen dönüştürmek için aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir.
 1. ArcGIS Online kuruluşunuzda oturum açınız.
 2. Kuruluş menüsü altında Genel Bakış sayfasına gidiniz.
 3. Aboneliğiniz güncellendi iletişim kutusu altındaki, “Kullanıcı türünü güncelle” butonunu tıklayınız.
 
“Kullanıcı türünü güncelle” butonuna tıkladığınızda, mevcut kullanıcı türü atamasının kaldırılması, yeni bir tane atanması ve tüm ArcGIS Pro uzantılarının yeniden atanması için gereken çok sayıda işlem otomatik olarak gerçekleştirilecek ve değişiklikler kullanıma hazır hale gelecektir.
 
Eğer ArcGIS Pro lisansınızı çevrim dışı (offline) kullanılacak şekilde ayarladıysanız, “Kullanıcı türünü güncelle” butonuna basmadan önce ArcGIS Pro içerisinden lisansınızı çevrimdışı kullanımdan çıkarmalısınız.
 

Bir kullanıcı ArcGIS Online’da kullanıcı türünü güncellemeden ArcGIS Pro’yu kullanmaya çalışırsa ne olur?

ArcGIS for Personal Use ve ArcGIS for Student Use aboneliği olan bir kullanıcı, ArcGIS Online’daki ‘Kullanıcı türünü güncelle’ butonuna tıklamadan ArcGIS Pro’yu kullanmaya çalışırsa, ArcGIS Pro aşağıdaki hata veya uyarı mesajını döndürür.
 
The number of licenses assigned to users exceeds the number of licenses available in your organization. Please contact your administrator to reconfigure your organization’s licenses.
 
Kuruluşunuzun lisanslarını yeniden yapılandırmak için bu makalenin “Değişiklikler ArcGIS for Personal Use ve ArcGIS for Student Use kullanıcılarını nasıl etkiler?” bölümündeki talimatları uygulayınız.
 

Faydalı Bağlantılar

 1. https://support.esri.com/en/Technical-Article/000025996
 2. https://www.esri.com/arcgis-blog/products/arcgis/announcements/arcgis-for-personal-and-student-use-just-got-better-again/
 
Geri Bildirim