Hata Mesajı

SQL Server’da bulunan Enterprise Geodatabase’e ArcGIS Desktop’tan, ArcGIS Pro’dan veya diğer bir ArcGIS istemcisinden bağlanma aşağıdaki hata mesajlarından birini döndürür:
 
Connection Error:   
Connection was attempted with an older version of SQL Server client communications software that is not compatible with the SQL Server database server.
 
Connection Error:
Unable to get database list.
 
A database connection exception has occurred. Unable to connect to database server to retrieve database list; please verify your server name, user name and password info and try again.
Connection was attempted with an older version of SQL Server client communications software that is not supported

Neden

Bu hatalar SQL Server istemci sürücülerinin bilgisayara kurulmamış olmasından ya da kullanılan sürücülerin, kullanıcının bağlanmak istediği SQL Server sürümü ile desteklenmemesinden kaynaklıdır. Sürücülerin versiyonları, SQL Server sürümü ile aynı ya da daha yeni olmalıdır. Örneğin; Microsoft ODBC Driver 17 for SQL Server, SQL Server 2019 ile desteklenmektedir ve SQL Server 2019 örneğine ArcGIS’ten bağlanırken kullanılmalıdır.
 
SQL Server Native Client ve ODBC sürücüleri genellikle eski sürümlerle uyumlu olsalar da yeni sürümlerle uyumlu değillerdir. Eski ya da desteklenmeyen istemcilerin sorunsuz çalışacağının garantisi bulunmamaktadır. Ortam yükseltildiği sırada SQL Server istemcilerinin de yükseltilmesi gerekir. Bu, ArcGIS’in yeni tanıtılan özelliklerinin desteklendiğinden emin olmak içindir. 

Çözüm

İstemci bilgisayarda sürücü yüklü olduğundan emin olunuz. Eğer varsa, SQL Server sürümü ile aynı ya da daha yeni bir versiyon olduğundan emin olunuz. 
Microsoft ODBC Drivers for SQL Server ve SQL Server Native Client Microsoft’tan indirilebilir. Birer kopyası da My Esri’de bulunmaktadır. Bunları indirmek için;
  1. My Esri’ye giriş yapın.
  2. Downloads (İndirmeler) > ArcGIS Enterprise’a tıklayınız.
  3. Sayfada Database Support Files başlığı altında indirmek istediğiniz Microsoft ODBC Driver’larını yan tarafında bulunan Download butonuna tıklayarak indirin.
İndirilecek istemci dosyasının versiyonu SQL Server sürümüne göre değişir. SQL Server için desteklenen veri tabanı versiyonları, işletim sistemleri ve yazılımlar için ArcGIS Desktop: ArcGIS 10.8.x ve ArcGIS Pro 2.5, 2.6 ve 2.7 için Microsoft SQL Server veri tabanı gereksinimi dokümanını veya ArcGIS 11.1 and ArcGIS Pro 3.1 requirements for Microsoft SQL Server dokümanını inceleyebilirsiniz. 

Faydalı Bağlantılar

  1. https://support.esri.com/en/technical-article/000010759
  2. ArcGIS Desktop: Microsoft SQL Server database requirements for ArcGIS 10.8.x and ArcGIS Pro 2.5, 2.6, and 2.7
  3. Microsoft: Download ODBC Driver for SQL Server
  4. Microsoft: Microsoft SQL Server 2012 Native Client – QFE
  5. ArcGIS 11.1 and ArcGIS Pro 3.1 requirements for Microsoft SQL Server
Geri Bildirim