Hata Mesajı

ArcMap yazılımı başlatılırken aşağıdaki hata mesajını görüyorsanız bu makaledeki adımları izleyebilirsiniz.
 
Error:
Could not connect to an ArcGIS license manager running on host “Not_Set”

Hatanın sebebi

Bu hata, bir lisans yetkilendirme işlemi yapılmadığında veya ArcMap yazılımı Eşzamanlı Kullanım/Concurrent Use lisans ile yetkilendirildikten sonra ArcGIS License Manager’ın konumu belirtilmediğinde yaşanır.
 

Çözüm

Single Use lisansa sahipseniz aşağıdaki çözümü uygulayınız.

ArcMap yazılımı Concurrent Use/Eşzamanlı kullanım lisansı ile veya Single Use lisans ile kullanılabilir. Sahip olduğunuz lisans türüne göre bu ayarlama yazılım içerisinden yapılabilir. Single Use lisans yetkilendirmesi, ArcMap’in kurulu olduğu makinede gerçekleştirilir ve yetkilendirme için MyEsri’den bir yetkilendirme kodu almanız gerekir. ArcMap’i Single Use lisansınız ile yetkilendirme konusunda daha fazla bilgi için ArcMap: Yazılımınızı yetkilendirme bölümüne bakınız.
 
Not :
ArcGIS Administrator’da Single Use bir lisans seçmek için makinede yönetici haklarına sahip bir oturum gereklidir. Bunun için Windows’ta ArcGIS Administrator’a sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştırmanız gerekir.
 

Concurrent Use/ Eş zamanlı kullanım lisansına sahipseniz aşağıdaki çözümü uygulayınız.

ArcGIS Administrator’da lisans yöneticisinin konumunu ayarlamanız gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek için Hata: ” Not_Set ” geçersiz bir ana bilgisayar adıdır. Lütfen geçerli bir ana bilgisayar adı girin bağlantısında yazan adımları izleyiniz.
 

Faydalı Bağlantılar

  1. https://support.esri.com/en/technical-article/000019941
  2. ArcMap: Setting the software product and license environment
  3. ArcMap: ArcGIS Desktop 10.8 quick start guide
  4. How To: Connect to a License Manager for ArcGIS Desktop 10x via ArcGIS Administrator.
 
 
Geri Bildirim