Açıklama

Windows 10 işletim sistemi üzerinde kurulmuş Drone2Map for ArcGIS ile çalışırken, veriye erişiminiz olsa bile; işleme başlamak için şerit panelinde yer alan Başlat (Start) butonuna tıklandığı zaman aşağıdaki gibi bir hata mesajı oluşabilir:

Error: File corrupted! This program has been manipulated and maybe it’s infected by a Virus or cracked. This file won’t work anymore.

Hatanın Sebebi

Drone2Map for ArcGIS, dijital medyanın yetkisizce yeniden dağıtımını önlemek ve tüketicilerin satın alınan içeriği kopyalamasını sınırlamak için uygulama içerisinde dijital haklar yönetimine (DRM-digital rights management) sahiptir.
Makinede yüklü olan bir antivirüs yazılımı ile DRM aynı anda tarama yaptığında bu bir çakışma meydana getirir. d2mproc.exe dosyası sistem taramasından etkilenir ve antivirüs yazılımı, d2mproc.exe dosyasını güvenilmez olarak işaretler ve hatta çoğu zaman siler. Bu dosyanın eksikliği Drone2Map for ArcGIS’te veri işlenmesinin engellenmesine neden olur.

Hatanın Çözümü veya Geçici Çözümü

Geçici çözüm için; antivirüs yazılımı içerisinden d2mproc.exe dosyası güvenilir dosyalara eklenir. Bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izleyiniz:

Not: Eğer d2mproc.exe dosyası antivirüs yazılımı tarafından silinmediyse 2. adımı geçiniz.

  1. Makinenizdeki antivirüs yazılımınızı devre dışı bırakın.

UYARI: Antivirüs yazılımını devredışı bırakmak güvenlik açığı seviyenizi yükseltebilir.

  1. d2mproc.exe dosyası antivirüs yazılımı tarafından silindiyse, geri döndürüldüğünden emin olmak için aşağıda yer alan dosya yolunu inceleyebilirsiniz.
d2mproc.exe dosyası aşağıdaki dosya yolunda yer almaktadır:
      C:\Program Files\ArcGIS\Drone2Map\Bin\d2mproc
  1. Eğer bu dosya silindiyse geri getirmek için Drone2Map for ArcGIS yazılımını onarın (repair işlemi). Drone2Map for ArcGIS yazılımının onarma işlemiyle ilgili daha detaylı bilgi için Windows support: Repair or remove programs in Windows 10 dokümanındaki ‘Repair apps and programs’ bölümünü inceleyiniz.
  1. Antivirüs yazılımınız içerisinde d2mproc.exe dosyasına ayrıcalık tanıyın. Bu işlem için kurumunuz bilgi işlem personeli ile de görüşebilirsiniz
  2. Antivirüs yazılımını yeniden aktifleştirin.

Faydalı Bağlantılar

  1. https://support.esri.com/en/Technical-Article/000021268
  2. Windows support: Repair or remove programs in Windows 10
  3. Drone2Map for ArcGIS (v1.3x Archive): Process data
  4. How To: Turn on debug mode in logs for Drone2Map for ArcGIS
 
 
Geri Bildirim