Açıklama

Bazı durumlarda; Internet Explorer kullanarak mevcut bir SSL sertifikasını Portal for ArcGIS veya ArcGIS Server’a eklemeye çalışırken, içe aktarma (import) işlemi başarısız olabilir ve aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşılabilir.
 
Error:
Unable to import certificate. Code: 500
 

Sebep

Sunucu makine ayarları içerisindeki, Internet Explorer Enhanced Security Configuration (ESC) ayarı aktif halde ise, SSL sertifikasının Portal for ArcGIS ve ArcGIS Server’a aktarılması engellenir. ESC hakkında daha fazla bilgi için Microsoft: FAQ about Internet Explorer Enhanced Security Configuration (ESC) makalesini inceleyebilirsiniz.
 

Çözüm

Windows Server Manager’da Internet Explorer Enhanced Security Configuration ayarını devre dışı bırakın ve içe aktarma işlemini yeniden deneyin. Bunun için aşağıdaki işlem adımlarını takip edebilirsiniz.
 
  1. Yönetici ayrıcalıklarına sahip bir kullanıcı hesabıyla, Portal for ArcGIS veya ArcGIS Server makinesinde oturum açın ve Server Manager‘ı başlatın.
  2. Sol kısımdan Local Server bölümünü seçin.
  3. PROPERTIES bölümü içerisinde bulunan IE Enhanced Security Configuration seçeneğini bulun ve karşısındaki On yazan bağlantıyı tıklayın.
     
  4. Ekranda açılan Internet Explorer Enhanced Security Configuration penceresindeki seçeneklerden, hem yöneticiler için hem de kullanıcılar için olan kısımlardaki Off kutucuklarını seçin ve OK diyerek değişikliklerin etkili olmasını sağlayın.
  5. SSL sertifikalarınızı içe aktarabilirsiniz.
 
NOT:
Alternatif olarak; sertifika içe aktarma işlemini farklı bir web tarayıcısı kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. ArcGIS Enterprise tarafından desteklenen güncel web tarayıcıları için ArcGIS Enterprise Sistem Gereksinimleri sayfasını kontrol edebilirsiniz.
 
Portal for ArcGIS veya ArcGIS Server’a SSL sertifikalarının aktarılması konusunda detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.
  1. Portal for ArcGIS: Import a certificate into the portal
  2. ArcGIS Server: Import the certificate into ArcGIS Server
 

Faydalı Bağlantılar

https://support.esri.com/en/Technical-Article/000025413
https://support.esri.com/en/technical-article/000024722
Geri Bildirim