Özet

ArcGIS Pro kurulumu esnasında herhangi bir sebepten dolayı kurulum işlemi kesintiye uğrar ve yarıda kalırsa, yüklemeye devam etme girişimi başarısız olur. Örneğin ArcGIS Pro kurulumu esnasında, bilgisayarınızın bataryası bitebilir ya da bilgisayarınız donanımsal veya yazılımsal bir sorundan dolayı aniden yeniden başlayabilir. Bu gibi benzer durumlarda, ArcGIS Pro yazılımı sağlıklı bir şekilde sisteme yüklenemediği için çalışmayacak, kaldırma veya yeniden kurma işlemlerinde hata verecektir. Ek olarak, işletim sisteminizin “Program ekle kaldır” penceresinde de ArcGIS Pro’yu göremeyebilirsiniz.

Neden

Kurulum işleminin aniden yarıda kesilmesi; işletim sistemi üzerinde sahipsiz dosyalar, kısayollar ve bozuk kayıt defteri anahtarları gibi kalıntılar bırakır. Bu kalıntı dosyalar, ArcGIS Pro’yu yeniden yüklemek istediğinizde herhangi bir değişiklik yapmanıza engel olur.

Prosedür

Kurulum işleminiz beklenmedik bir şekilde yarıda kesildiyse, aşağıdaki işlem adımlarını deneyebilirsiniz.
  1. Öncelikle; Microsoft web sayfasındaki “Programların yüklenmesini veya kaldırılmasını engelleyen sorunları giderme” başlıklı sayfaya giderek, Program Yükle ve Kaldır Sorun Gidericisini bilgisayarınıza indiriniz.
  2. İndirdiğiniz sorun giderici aracı çalıştırınız ve Next butonuna basarak ilerleyiniz.
  3. Karşınıza çıkan seçeneklerden Uninstalling seçeneğini seçerek devam ediniz.
  4. Ekrana gelen listeden ArcGIS Pro Help seçeneğini seçiniz ve kaldırınız. Eğer listede ArcGIS Pro Help seçeneği yok ise, 6. adıma geçiniz.
  5. Program Yükle ve Kaldır Sorun Giderici aracını kapatınız ve yeniden çalıştırınız. Next butonuna basınız ve Uninstalling seçeneği ile devam ediniz.
  6. Ekrandaki listeden ArcGIS Pro‘yu seçiniz ve kaldırınız.
  7. Değişikliklerin etkili olması ve silinemeyen dosyaların silinebilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
  8. ArcGIS Pro kurulum dosyasını çalıştırınız ve yazılımı yüklemeye başlayınız.

Faydalı Bağlantılar

  1. Microsoft: Fix problems that block programs from being installed or removed
  2. How To: Troubleshoot installation and uninstallation issues
Geri Bildirim