ArcGIS Pro Kurulum ve Lisanslama Dökümanı

Giriş

ArcGIS Pro, Esri’nin önde gelen bir masaüstü CBS yazılımıdır. Son yıllardaki donanım ve yazılım alanlarında yaşanan hızlı gelişmelere paralel olacak şekilde Esri; masaüstü CBS uygulamalarında da bu değişime ayak uydurarak, ArcGIS Pro’yu kullanıma sunmuştur. ArcGIS Pro ile coğrafi verileriniz üzerinde görselleştirme, düzenleme, ve analiz işlemlerinizi hem 2B hem de 3B olarak gerçekleştirebilir ve profesyonel bir şekilde haritalarınızın sunumunu yapabilirsiniz. ArcGIS Pro ile oluşturduğunuz projelerinizi, haritalarınızı, katmanlarınızı ve daha fazlasını diğer kişilerle paylaşabilmek için size çok çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Bu doküman ; ArcGIS Pro yazılımının kurulumunu ve kurulum sonrasında yazılımın aktivasyonu ile ilgili işlemleri gerçekleştirmeniz için size yol göstermesi amacıyla hazırlanmıştır. ArcGIS Pro yazılımının yetkilendirilmesi esnasında 3 farklı lisanslama modeli kullanılmaktadır.

 1. Adlandırılmış kullanıcı lisans modeli (Named User)
 1. Eş zamanlı kullanım lisans modeli (Concurrent Use)
 1. Tekil kullanım lisans modeli (Single Use)

Dokümanın ilerleyen kısımlarında bu lisans tipleri hakkında detaylı bilgilendirmeyi bulabilir ve sahip olduğunuz lisans tipine göre, yetkilendirme işlemlerini gerçekleştirerek ArcGIS Pro’yu kullanabilirsiniz.

İçindekiler bölümü içerisinden ilgilendiğiniz bölüme doğrudan ulaşabilirsiniz!

ArcGIS Pro Kurulumu

ArcGIS Pro yazılımını indirip bilgisayarınıza yüklemeden önce, yeni sekmede açılacak olan bağlantıda ulaşacağınız sistem gereksinimleri sayfasını inceleyerek, bilgisayar kaynaklarınızın ve işletim sisteminizin ArcGIS Pro ile uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz.

 1. Bilgisayarınız, ArcGIS Pro sistem gereksinimlerini karşılayacak seviyedeyse, yazılımın kurulum dosyasını indirmek için My Esride oturum açarak indirmeler bölümünden yazılımın kurulum dosyasını bilgisayarınıza kaydediniz. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, ArcGIS Pro kurulumunu başlatmak için kurulum dosyasını çalıştırınız. Kurulum dosyasınızı ilk defa çalıştırdığınızda ArcGIS Pro’nun bilgisayarınıza yüklenmesi için gerekli dosyalar aşağıda gösterilen varsayılan konuma çıkartılır.
 
Gerekli dosyaların yukarıda belirtilen dosya konumuna çıkartıldıktan sonra yükleme işlemine başlayabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kurulum işlemine başlamadan önce çalışmalarınızı kaydederek, çalışan tüm uygulamalarınızı kapatınız ve “Next” butonuna basarak ilerleyiniz.

 
Lisans anlaşmasını kabul etmek için “I accept the master agreement” seçeneğini işaretleyerek, “Next” butonuna basarak ilerleyiniz.
 
ArcGIS Pro yazılımını bilgisayardaki tüm kullanıcıların kullanmasını istiyorsanız “Anyone who uses this computer” seçeneğini seçebilirsiniz. Yazılımı sadece siz kullanmak isterseniz “Only for me” seçeneğini seçiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra “Next” butonuna basarak devam ediniz.
 
 
ArcGIS Pro yazılımının yükleneceği dizini değiştirmek isterseniz, “Change” butonuna basarak değiştirebilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmak istemiyorsanız “Next” butonuna basarak kurulum işlemine devam ediniz.
 
 
 
Yazılım yükleme işlemine geçmeden önce yapılandırma ayarlarınızı gözden geçirmek veya değiştirmek isterseniz “Back” butonuna basarak geri gidebilirsiniz. Eğer yapılandırmanızda herhangi bir değişiklik yapmak istemiyorsanız, “Install” butonuna basarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz.
 
 
Yazılımın yüklenme süresi bilgisayar özelliklerinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Bu aşamada yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyiniz. ArcGIS Pro yazılımının yüklenmesi tamamlandıktan sonra, “Finish” diyerek kurulum işlemini sonlandırınız.
 

ArcGIS Pro Lisanslama

ArcGIS Pro’yu bilgisayarınıza yükledikten sonra yazılımı çalıştırabilmek için geçerli bir lisansa sahip olmanız gerekmektedir. ArcGIS Pro için üç farklı lisans tipi mevcuttur. İlerleyen bölümlerde bu üç lisans tipine göre izlenecek işlem adımları açıklanmıştır. Sahip olduğunuz lisans tipine uygun başlıktaki açıklamaları izleyerek, ArcGIS Pro yazılımınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 1. Named User (Tanımlanmış Kullanıcı)
 2. Concurrent Use (Eşzamanlı Kullanım)
 3. Single Use (Tekil Kullanımı

Named User (Tanımlanmış Kullanıcı)

Tanımlanmış kullanıcı tipindeki lisanslama modeli ArcGIS Pro’nun varsayılanlisanslama modelidir. Bu tipteki lisanslar kuruluşunuza ait ArcGIS Online veya kuruluşunuzun altyapısında hizmet veren Portal for ArcGIS bünyesinde barındırılır ve kullanıcılar, sahip oldukları giriş bilgileri ile ArcGIS Pro açılış ekranından oturum açarak yazılımı kullanabilirler. Tanımlanmış kullanıcı tipindeki lisansların kullanıcılara tanımlanması ve lisans yönetim işlemleri ArcGIS Online veya Portal for ArcGIS yöneticileri tarafından yapılmaktadır. Kuruluşunuzun yöneticisi tarafından size hangi seviyede (Advanced, Standard, Basic) lisans tanımlaması yapılmış ise, ArcGIS Pro’da oturum açtığınız esnada yazılım belirlenen lisans seviyesi ve bileşenlere göre başlayarak, sahip olduğunuz lisans ve bileşenlere ait yetenekler kullanılabilir olacaktır.
 
Eğer kuruluş yöneticisi herhangi bir lisans ataması yapmamış ise, kullanıcı ArcGIS Pro’da oturum açmaya çalıştığında yazılım çalışmayacaktır.
 
Yöneticiler, kullanıcının oturumu aktif olsa dahi lisans değişiklikleri yapabilir veya lisansı geri çekebilmektedirler. Eğer bir kullanıcının oturumu açıkken yönetici tarafından lisansı geri çekilirse, kullanıcının çalışmasını tamamlayıp kaydedebilmesi için kendisine bir saat süre tanınır. Bu süre sonunda kullanıcıya çalışmalarını kaydetmesi için bir uyarı gelerek, program otomatik olarak kapanacaktır.

Named User Lisansların Yapılandırılması

ArcGIS Online veya Portal for ArcGIS yöneticileri; kullanıcıları ArcGIS Pro’yu çalıştırıp oturum açmadan önce mutlaka lisans ataması işlemini gerçekleştirmelidirler. Lisans tanımlama işleminden sonra kullanıcılar ArcGIS Pro’da oturum açarak yazılımı çalıştırabilirler. Kuruluşunuza ait kullanıcılara lisans tanımlaması yapmak için aşağıdaki işlem adımlarını uygulayabilirsiniz.

ArcGIS Online veya Portal for ArcGIS web sayfanızı açınız ve yönetici olarak giriş yapınız.

Giriş yaptıktan sonra, sayfanın üst kısmındaki menüden “Organization / Kuruluşum” bağlantısını ve ardından “Licenses / Lisanslar” bağlantısını tıklayınız.

 
Eğer Portal for ArcGIS internet sayfanızda yönetici olarak oturum açtığınız halde “Licenses / Lisanslar” bağlantısı görünmüyorsa, Portal for ArcGIS ürününüz ArcGIS Pro Named User lisanslarınızı yönetmek için henüz yapılandırılmamış demektir.
Kuruluşunuzun ArcGIS Pro lisanslarını yapılandırmak için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.
Karşınıza gelen sayfada, “User Types/Kullanıcı Türleri” ve “Add-on Licenses/Eklenti Lisanslar” adında iki sekme göreceksiniz.

 

User Types sekmesi altında Creator, Viewer  gibi kullanıcı türlerinize ait atanmış, mevcut durumdaki toplam ve kullanılabilir kullanıcı türü lisansınızı görebilirsiniz. Ayrıca bu kullanıcı türlerinin içerdikleri lisanslara ilişkin bilgileri, uyumlu oldukları eklenti lisansları ve uyumlu oldukları kullanıcı rollerini görüntüleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.
User types, roles, and privileges

 

Kuruluşunuzda kayıtlı olan kullanıcıları ve bu kullanıcıların kullanıcı türü ve rollerini “Organization/kuruluşum” bağlantısı altında bulunan “Members/Üyeler” bağlantısından görüntüleyebilir ve üyelere ait satırın sonunda bulunan üç nokta işaretine tıklayarak açılan sekmeden üyeyi yönetebilirsiniz. Sol üstteki ”Invite Members/ Üye Ekle” bölümünden kullanıcı ekleyebilirsiniz.
 

“Organizations/Kuruluşum” sekmesi altında yer alan “ Licenses/Lisanslar” bağlantısının altındaki “Add-on Licenses/Eklenti Lisanslar” bölümünde sahip olduğunuz temel ve ek bileşen lisanslarınızın listelendiğini göreceksiniz. Lisansınızın altında yer alan “compatible user types” bu lisansı atayabileceğiniz kullanıcı türüne sahip kullanıcı sayısını gösterir.

Kuruluşunuzdaki bir kullanıcıya lisans atamak için, atamak istediğiniz lisansın altında bulunan “Manage/Yönet” bağlantısına tıklayınız.

Açılan pencerede kuruluşunuza kayıtlı olan kullanıcılar listelenir. Lisans atamak istediğiniz kullanıcının bilgilerini içeren satırdaki kutucuğa tıklayarak lisansın bu kullanıcıya atanmasını sağlayınız.

Atama yapmak istediğiniz üyenin bulunduğu satırda “not compatible” uyarısı görüyorsanız, bu üyenin kullanıcı türü bu lisansın kullanımı için gereken yetkileri içermemektedir.

Atamak istediğiniz ek bileşenleri de ilgili ek bileşenin altında bulunan “Manage/Yönet” bağlantısından aynı yöntemle atayabilirsiniz.

Eğer kullanıcılarınıza daha önceden atanmış olan lisansları geri çekmek isterseniz, yine aynı şekilde atanmış olan lisansları geri çekebilirsiniz. Bu esnada eğer kullanıcı aktif olarak ArcGIS Pro’yu kullanmakta ise, kendisine bir uyarı ekranı görünecek ve çalışmalarını kaydetmesi için bir saat süre tanınacaktır.

ArcGIS Online veya Portal for ArcGIS üzerindeki kullanıcılara lisans atamasını tamamladıktan sonra, ArcGIS Pro’da oturum açarak, yazılımı çalıştırabilirsiniz. Lisanslarınızı ArcGIS Online üzerinden kullanıyorsanız, ArcGIS Pro yazılımını çalıştırdıktan sonra karşınıza gelen giriş ekranında, kullanıcı bilgilerinizle oturum açmanız yeterli olacaktır.

Eğer lisanslarınız kuruluşunuza ait Portal for ArcGIS üzerinde ise aşağıdaki adımları izleyerek ArcGIS Pro’yu kullanmaya başlayabilirsiniz.

ArcGIS Pro’yu çalıştırınız ve ArcGIS giriş ekranında bulunan “Configure licensing/Lisanslamayı yapılandır” bağlantısını tıklayınız.
 
 
Karşınıza gelen lisanslama penceresindeki gerekli ayarlamaları yaparak, portalınızın URL’sini tanımlayınız
 1. Portalınızın URL’sini tanımladıktan sonra, değişikliklerin uygulanabilmesi için ArcGIS Pro’yu kapatıp yeniden çalıştırınız. 
 1. ArcGIS Pro giriş ekranında, Portal for ArcGIS kullanıcı bilgilerinizi kullanarak oturum açabilir ve yazılımı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Concurrent Use (Eşzamanlı Kullanım)

ArcGIS Pro lisansları varsayılan olarak tanımlanmış kullanıcı (Named User) tipindedir. Fakat kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda bazı durumlarda; farklı kullanım senaryolarına yönelik çeşitli gereksinimler söz konusu olabilmektedir. ArcGIS Pro; bu gibi durumlarda kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına Concurrent Use tipindeki lisanslarla da çalışabilmektedir.

Bunun için öncelikle kuruluşunuz bünyesinde bulunan ArcGIS License Manager yazılımı üzerinde mevcut lisanslarınızı yetkilendirmeniz gerekmektedir. Concurrent Use tipinde bir lisansa sahipseniz, lisans yetkilendirme numaranızı kullanarak lisansınızın yetkilendirmesini ArcGIS License Manager üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Lisans yetkilendirme numaranızı bilmiyorsanız, My Esri hesabınızla oturum açarak öğrenebilirsiniz.

Concurrent Use Yetkilendirme Numarası Görüntüleme

 1. https://my.esri.com adresine giderek Esri hesap bilgilerinizle oturum açınız.
 2. “My Organizations / Kuruluşlarım” bağlantısını tıklayınız. Eğer hesabınız birden fazla kuruluşla ilişkilendirildi ise, ilişkili olan kuruluşların bir listesini göreceksiniz. Bu listeden ilgili kuruluşu seçiniz.
 3. Karşınıza gelen sayfada “Licensing / Lisanslama” bağlantısını tıklayınız.
 4. Açılan sayfanın sol kısmındaki menüden, “View Authorizations / Yetkilendirmeleri Görüntüle” bağlantısını tıklayınız.
 5. Sahip olduğunuz ürünlerin listelendiği bu sayfada yetkilendirme numarasını öğrenmek istediğiniz ArcGIS Pro ürününe ait satırı bulunuz.
 6. Bu satırda ArcGIS Pro için lisans tipi olarak Concurrent Use / Eşzamanlı kullanım yazan satırın sonundaki “Details / Detaylar” butonuna basınız . Açılan sayfada EFL123456789 formatındaki yetkilendirme numarasını görüntüleyebilirsiniz.

Eğer lisanslarınızın listelendiği sayfada, Concurrent Use tipinde bir lisans listelenmiyorsa veya mevcut sayıdan daha fazla Concurrent Use lisans ihtiyacınız varsa, aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Concurrent Use Lisansını Yetkilendirme

Concurrent Use (Eşzamanlı Kullanım) lisanslar; ArcGIS License Manager üzerinden yetkilendirilir ve aktif hale gelen lisansların depolanması ve kullanıcılara dağıtımı gerçekleştirilir. ArcGIS License Manager kurulumu ve yapılandırması ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantıdan edinebilirsiniz.

 

 1. ArcGIS License Manager yazılımını; kuruluşunuzdaki tüm kullanıcıların ağ üzerinden erişebileceği bir konumda olacak şekilde kurulumunu yapınız. Eğer kuruluşunuz bünyesinde hali hazırda hizmet veren bir ArcGIS License Manager varsa; ArcGIS Pro lisanslarınızı var olan lisans sunucunuzda yetkilendirebilirsiniz.
 1. Kurulum tamamlandıktan sonra, Başlat>Tüm Programlar>ArcGIS yolunu izleyerek ArcGIS License Server Administrator aracını çalıştırınız.
 1. Sol taraftaki menülerden Authorization / Yetkilendirme” sekmesine tıklayınız.
 1. “Version / Versiyon” bölümü altından ArcGIS Pro versiyonunuzu seçiniz ve “Authorize Now / Şimdi Yetkilendir” butonuna basarak yazılım yetkilendirme sihirbazını açınız.
 1. Yazılım yetkilendirme sihirbazındaki yönlendirmeler doğrultusunda ilerleyerek, Concurrent Use tipindeki lisanslarınızın yetkilendirilmesini tamamlayınız.
 1. Lisanslarınızın başarılı bir şekilde aktif edilip edilmediğini kontrol etmek için License Server Administrator aracındaki sol kısımdan Availability / Yararlanırlık”  bağlantısını tıklayarak mevcut lisanslarınızın durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Concurrent Use Lisansla ArcGIS Pro’yu Kullanma

Başlat>Tüm Programlar>ArcGIS yolunu izleyerek ArcGIS Pro’yu başlatınız. ArcGIS giriş ekranında bulunan “Configure licensing” bağlantısını tıklayınız.
 
 
Ekrana gelen “Licensing” penceresindeki “License Type” bölümündeki seçeneklerden “Concurrent Use License” seçeneğini seçiniz. “License Level” kısmındaki seçeneklerden, size uygun olan lisans seviyesini (Advanced, Standard, Basic) seçiniz. “License Manager” kutucuğuna ise, ağınızdaki ArcGIS License Manager yazılımının bulunduğu bilgisayarın ismini veya IP adresini giriniz. Lisans sunucunuzu tanımladıktan sonra, sunucu üzerinde aktif halde bulunan mevcut lisans ve ek bileşenlerinizin bir listesi görüntülenecektir. Bu listeden kullanmak istediğiniz ek bileşenlere ait kutucukları da işaretleyebilirsiniz.

Eğer lisans sunucusunun ismini veya IP adresini girmenize rağmen sunucudaki lisansların listesini göremiyorsanız, “Refresh” butonuna basınız.

 1. Kullanmak istediğiniz lisansları seçtikten sonra “OK” butonuna basarak pencereyi kapatabilirsiniz.
 1. Değişikliklerin etkili olabilmesi için ArcGIS Pro’yu kapatıp yeniden başlatınız.
 1. Artık ArcGIS Pro yazılımını Concurrent Use lisans ile kullanabilirsiniz.

Single Use (Tekil Kullanım)

Single Use (Tek Kullanıcılı) tipindeki lisanslar; ArcGIS Pro’nun tek bir bilgisayarda kullanılmasını mümkün kılar. Single Use tipindeki bir lisans ile ArcGIS Pro’yu kullanıyorsanız, herhangi bir ağa bağlı olmanıza gerek kalmadan ister çevrimiçi ister çevrimdışı olarak yazılımı çalıştırabilirsiniz.

ArcGIS Pro’yu Single Use lisansınız ile kullanmak için aşağıdaki işlem adımlarını izleyerek yazılımın yetkilendirmesini yapabilirsiniz.

Single Use (Tekil Kullanım) Yetkilendirme Numarası Görüntüleme

Single Use Yetkilendirme Numarası Görüntüleme

 1. https://my.esri.com adresine giderek Esri hesap bilgilerinizle oturum açınız.
 1. “My Organizations / Kuruluşlarım” bağlantısını tıklayınız. Eğer hesabınız birden fazla kuruluşla ilişkilendirilmiş ise, ilişkili olan kuruluşların bir listesini göreceksiniz. Bu listeden ilgili kuruluşu seçiniz.
 1. Karşınıza gelen sayfada “Licensing / Lisanslama” bağlantısını tıklayınız.
 1. Açılan sayfanın sol kısmındaki menüden, “View Authorizations / Yetkilendirmeleri Görüntüle” bağlantısını tıklayınız.
 1. Sahip olduğunuz ürünlerin listelendiği bu sayfada yetkilendirme numarasını öğrenmek istediğiniz ArcGIS Pro ürününe ait satırı bulunuz.

Bu satırda ArcGIS Pro için lisans tipi olarak Single Use / Tekil kullanım yazan satırın sonundaki “Details / Detaylar” butonuna basınız. Açılan sayfada ESU123456789 formatındaki yetkilendirme numarasını görüntüleyebilirsiniz.

Single Use Lisansını Yetkilendirme

Single Use (Tekil Kullanım) lisansınıza ait yetkilendirme numarasını elde ettikten sonra, lisansınızın aktivasyonu için aşağıdaki işlem adımlarını takip ederek; ArcGIS Pro yazılımını kullanmaya başlayabilirsiniz.
Başlat>Tüm Programlar>ArcGIS yolunu izleyerek ArcGIS Pro’yu çalıştırınız. ArcGIS giriş ekranındaki “Configure your licensing options” bağlantısını tıklayınız.
Ekrana gelen “Licensing” penceresindeki “License Type” bölümündeki seçeneklerden “Single Use License” seçeneğini seçiniz. “License Level” kısmındaki seçeneklerden, size uygun olan lisans seviyesini (Advanced, Standard, Basic) seçiniz ve “Authorize” butonuna basınız.
 1. Ekrana gelecek olan Yazılım Yetkilendirme Sihirbazı’ndaki yönlendirmelerden size uygun olan seçenekleri takip ederek, Single Use yetkilendirme kodunuzu kullanarak ArcGIS Pro yetkilendirmesini tamamlayabilirsiniz.
 1. Yetkilendirme işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra değişikliklerin etkili olabilmesi için ArcGIS Pro yazılımını yeniden çalıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz

Faydalı Bağlantılar

ArcGIS Pro system requirements

About ArcGIS Pro

ArcGIS Pro license types

Manage licenses

Migrate to ArcGIS Pro

ArcGIS Pro quick-start tutorials

Introducing ArcGIS Pro

ArcGIS PRO FAQ

Esri Türkiye Eğitim & Esri Training

Esri ile ilgili videolar

ArcGIS Online

ArcGIS Platformu

Kullanıma Hazır Uygulamalar

·        AppStudio for ArcGIS

·        Explorer for ArcGIS

·        Operations Dashboard for ArcGIS

·        GeoPlanner for ArcGIS

·        Survey123 for ArcGIS

·        ArcGIS Community Analyst

·        Collector for ArcGIS

Insights for ArcGIS
 
Geri Bildirim